Brake - miasto partnerskie

Nie tylko poszukiwacze bursztynu, od wieków zbieranego na nadbałtyckich plażach Darłowa (niem. Rugenwalde), zajadali się, i wciąż zajadają, legendarną Rügenwalder Teewurst. Specjał z drobno mielonego mięsa i boczku, który świetnie rozsmarowuje się na chlebie, powstał właśnie w Darłowie – dziś niespełna 13-tysięcznym mieście na Pomorzu Środkowym w Polsce, pomiędzy Szczecinem a Gdańskiem.

Kiedyś miasto to nazywało się Rügenwalde, a jego nadmorska dzielnica Rugenwaldemunde. Słynna herbaciana kiełbasa powstała w zakładzie Carla Müllera, który istniał tam od 1834 roku przy dzisiejszej ulicy Powstańców Warszawskich 14, dawniej Długiej. Nazwa, skład i proces wyrobu Rügenwalder Teewurst od 1927 roku są prawnie chronione. W marcu 1957 roku potomkowie Carla Müllera wznowili jej produkcję w Republice Federalnej Niemiec, gdzie zyskała wielu miłośników. A w Darłowie lokal, w którym mieścił się zakład wędliniarski Müllera, oznaczono pamiątkową tablicą.

Ale Darłowo to miasto wielu smaków i wielu ciekawych, turystycznych atrakcji. Znajdziesz tam szerokie, piaszczyste plaże, na które w okresie jesienno-zimowym Bałtyk wyrzuca cenne bursztyny, wspaniałe zabytki i mnóstwo miejsc, w których można odpocząć, zregenerować ciało i umysł albo przeżyć niezapomniane przygody.

Jeśli już tu jesteś mamy nadzieje, że twoja przygoda z tym miejscem potrwa jak najdłużej. Życzymy Ci niezapomnianych wrażeń i zapraszamy do Darłowa o każdej porze roku.


Brake - miasto partnerskie
Darłowo

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.