Ragne w porcie

Rzeźba statku „Ragne”, ma przypominać szkuner węglowy, którym Nowak planował uciec na Zachód ze skarbem króla Eryka. To ostatnia miniatura na Darłowskim Szlaku Literackim, stoi vis a vis XIX-wiecznej latarni morskiej, która wskazywała drogę zagubionym we mgle żeglarzom i rybakom, a im patronuje Święta Gertruda.

Latarnia morska ma 22 metry wysokości i mało przypomina klasyczne budowle tego typu. Jest trzecią najniższą na polskim wybrzeżu. Stoi u ujścia Wieprzy do morza, a opodal można też zobaczyć unikalny rozsuwany most. Wcześniej na miejscu obecnego podziwiano zwodzony w stylu holenderskim. Na takim zatrzymali się bohaterowie książki i filmu. Widać stąd również oryginalną zabudowę portu rybackiego, która pochodzi z XIX i XX wieku.

Choć Nowak zrezygnował z ucieczki z kraju do Danii na rzecz miłości do Ewy, to miłość ta okazała się niespełniona. Ich drogi rozeszły się. W filmie zakończenie jest jednak inne, niż w książce. Mija jakiś czas od powrotu Nowaka z Darłowa do Warszawy i oto, na końcu seansu, bohaterowie nieoczekiwanie spotykają się raz jeszcze.

Ponieważ Nowak dostał zaproszenie na spotkanie autorskie w Darłowie, proponuje Ewie wspólny wyjazd, by dać ich miłości kolejną szansę. Czy Ewa z nim pojedzie? Czy odnajdą siebie, nawigowani porywem serc? Zakończenie tej historii każdy z Was może sobie dopisać sam…

Ragne w porcie
Ragne w porcie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.