Baszta więzienna

Zbudowana w połowie XIV wieku obok nieistniejącej już Bramy Wrocławskiej. Wzniesiona z cegły o układzie polskim, otynkowana, była częścią imponującego kompleksu obronnego miasta. Mury wzniesione z kamienia narzutowego zaczęto stawiać już w latach 1296-1301.

W 1428 roku, po najeździe Husytów, mury wzmocniono i dodano w ich koronie zadaszone ganki dla strzelców. Fortyfikacja Grodkowa była zresztą wzmacniana przez lata. Ewolucję fortyfikacji widać gołym okiem. Mury obronne w dolnej kondygnacji do wysokości około 4 metrów zrobiono z kamienia polnego, natomiast w górnej kondygnacji z cegły.

Od momentu powstania do połowy XVIII wieku bramą więzienną zarządzała Rada Miejska. W czerwcu roku 1747 odkupił ją od miasta Frantz Fiedler. On także, za stosownym wynagrodzeniem 13 talarów rocznie, zaczął kierować więzieniem. W 1857 roku w Grodkowie wybudowano nowe więzienie, a władze miejskie zrezygnowały z usług baszty. Jej ówczesny właściciel za zaprzestanie swej działalności otrzymał odprawę w wysokości 300 talarów.

Nieco wcześniej natomiast zaczęto częściowo rozbierać mury, które przeszkadzały w funkcjonowaniu szybko rosnącego miasta. Bramę Nyską oraz Wrocławską wyburzono. Dwie pozostałe oraz tę właśnie bramę więzienną zdecydowano się na szczęście zachować ze względu na dużą wartość historyczną.

Baszta więzienna
Brama więzienna w Grodkowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.