A dlaczego Stonehenge? Bo wygląda jak miniatura słynnego megalitycznego kręgu pochodzącego z epok neolitu i brązu. Angielski Stonehenge związany był jednak z kultem Księżyca i Słońca, a służył prawdopodobnie celom astronomicznym. Ten grodkowski natomiast miał pełnić funkcje upamiętniające ważne wydarzenia historyczne z dziejów Polski i miasta.
Pomnik powstał bowiem w 1974 roku. 7 pierwszych betonowych słupów przypominało o bolesnym okresie Polski powojennej. Dwa ostatnie, już granitowe, powstały po okresie transformacji ustrojowej i są hołdem dla ofiar wojny i reżimu. Same obeliski po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej przeszły metamorfozę. Zeszlifowano napisy upamiętniające m.in. rewolucję październikową. Zostały te o harcerzach walczących w Szarych Szeregach oraz te, wspominające Polaków zmarłych na Syberii.
Słynne już kamienie, jeszcze do niedawna stanowiące pamiątkę komunizmu, dziś, po renowacji, przypominają o takich wydarzeniach jak 100-lecie odzyskania niepodległości, 750-lecie miasta czy jubileusz 250 lat od urodzin wielkiego grodkowianina Józefa Elsnera.
Visit Social media:
Share Social media: