Ratusz

Niemal każdy turysta zaczyna swoją wycieczkę po mieście od zabytkowego ratusza. Nic dziwnego, bo to reprezentacyjny budynek Grodkowa. Położony jest pośrodku prostokątnego, zrewitalizowanego rynku, w centrum układu staromiejskiego. Wyróżnia się  rzutem w kształcie litery „C” i piękną wieżą.

Pierwsza siedziba władz Grodkowa powstała na przełomie XIV i XV wieku. Około roku 1350 zbudowano jedynie wieżę miejską. Nieco później powstały: budynek władz miejskich i zabudowania handlowe. Relikty tamtego okresu przetrwały w murach obecnego ratusza, szczególnie widoczne są we fragmentach piwnic.

Po licznych przebudowach ratusz stał się w XVIII wieku prestiżowym budynkiem i swoistą wizytówką miasta. Mieścił piękną salę dla rajców miejskich, przedpokój i kancelarię, pod tymi pomieszczeniami znajdowały się sala sądowa, urząd akcyzy i „piwnica świdnicka”, gdzie odbywał się wyszynk piwa. Murowana wieża imponowała pięknym zegarem. Obok niej znajdowały się dwa większe budynki mieszczące ławki obuwnicze, mięsne i chlebowe, remizę strażacką i garnizonową szkołę jazdy konnej.

Niestety, 24 czerwca 1833 roku wydarzyła się tragedia. W okolicy Bramy Ziębickiej wybuchł największy pożar w historii miasta. Wystarczyło ledwie pięć godzin, by miasto legło w gruzach. Drewniana konstrukcja wieży spaliła się, sporo szkód odniósł zegar i dzwony. Pożar zniszczył szpic i kulę na wieży, pozostały tylko mury aż do krenelażu.

Cały gmach nadawał się do gruntownej przebudowy i władze musiały zdecydować się na jeden z kilku przedstawionych projektów architektonicznych. Projektant Philippi z Opola, przedstawił najkorzystniejszą ofertę. Zaproponował projekt budowy, który od razu zyskał aprobatę magistratu. To właśnie według niego zbudowano dzisiejszy ratusz.

Ratusz
Ratusz w Grodkowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.