Miniatura pokazuję kamienicę Granzowa z roku około 1885. Granzow był już wówczas właścicielem jednej z największych w Królestwie Polskim cegielni. Cegła „grancówka” do dziś nie ma sobie równych w jakości wykonania i trwałości. Nawet w naszych czasach jest nadal chętnie pozyskiwana z rozbiórek i wykorzystywana do budowy nowych domów.
W 1880 roku król cegły chciał dobitnie pokazać światu, że jest potentatem finansowym. Zapragnął rezydencji godnej zarobionej fortuny i postanowił wybudować w centrum Warszawy możliwie najbardziej efektowny budynek. Zatrudnił do tego wybitnego architekta – Witolda Lanciego, spolonizowanego syna znanego włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego.
Dlatego Lanci zaproponował przy projekcie kamienicy Granzowa znacznie bardziej bogatą ornamentykę elewacji od dotychczas stosowanej, eklektyczną w wyrazie, złożoną z detali o różnym rodowodzie. Nad kolumnadą wejścia głównego widać posągi dłuta Teodora Rygiera, symbolizujące różne gałęzie sztuki i przemysłu. Kolejne zdobią balkony czwartej kondygnacji w obu elewacjach domu. Budynek przykryto stromym dachem w guście francuskim. Granzow zażyczył też sobie, aby stropy jego kamienicy były ogniotrwałe, wykonane z jego cegły. Był to w tamtych czasach ewenement przy powszechnie stosowanych jeszcze długo później stropach drewnianych.
Na parterze mieściły się lokale handlowe, a na pierwszym piętrze kantory biurowe. Na drugim, tu gdzie widać balkon, był olbrzymi, luksusowy wykończony apartament Kazimierza Granzow. Na trzecim piętrze znajdowały się siedmio- i ośmiopokojowe mieszkania do wynajęcia. A na wyższych kondygnacjach tańsze, bo mniejsze, lokale pod wynajem.
Kamienica została częściowo zburzona podczas powstania warszawskiego w 1944 roku. Większość jej murów rozebrano jednak dopiero w 1963 roku. Trzy ocalałe z całości kolumny wykorzystano do budowy pomnika w warszawskiej Królikarni. Monument ten stoi przy ulicy Puławskiej, nieopodal wejścia do parku.
Kamienica Granzowa
Kamienica Kazimierza Granzowa, jednego z najzamożniejszych warszawskich przedsiębiorców budowlanych w XIX wieku, bez wątpienia należała do najbardziej luksusowych pałacowych czynszówek przedwojennej Warszawy.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: