Protestanci pojawili się na tych ziemiach znacznie później niż katolicy. Były to czasy reformacji XVI wieku. Samą gminę ewangelicką w Grodkowie utworzono dopiero w roku 1773. Wyznawcy tego odłamu chrześcijaństwa długo nie mieli swojego kościoła. Swoje nabożeństwa odprawiali najpierw na dworze biskupim, potem w przedsionku ratusza. Pierwszy kościół protestancki wzniesiono tu w roku 1776. To w nim został m.in. ochrzczony najwybitniejszy mieszkaniec Grodkowa - kompozytor i nauczyciel Szopena, Józef Elsner.
Niestety konstrukcja kościoła była wadliwa i nie minęło nawet kilkadziesiąt lat jak uległ on zniszczeniu. W jego miejscu, dzięki decyzji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, rozpoczęto w 1845 roku budowę świątyni, którą możemy oglądać do dziś.
Budowla wzniesiono z cegły na fundamencie z kamienia łamanego. Kościół jest orientowany, trójnawowy. Po stronie zachodniej znajduje się pięciokondygnacyjna wieża wtopiona w korpus kościoła, tworząca w fasadzie nieznacznie wysunięty ryzalit. Główną część ołtarza głównego stanowi wielki krzyż. Na uwagę zasługują również ambona, prezbiterium oraz napis w przedsionku kościoła: „Bóg jest naszą mocną twierdzą”. Zachował się także rysunek nad jednym z przejść w kościele. Przedstawia on najprawdopodobniej łabędzia, z którym utożsamiano Marcina Lutra - reformatora ewangelickiego.
Visit Social media:
Share Social media: