Kościół ewangelicki

Usytuowana w północno-wschodniej części miasta, w obrębie średniowiecznego układu urbanistycznego, ewangelicka świątynia to jeden z dwóch zabytkowych kościołów Grodkowa. Budowę kościoła protestanckiego rozpoczęto w roku 1845, a poświęcono dwa lata później.

Protestanci pojawili się na tych ziemiach znacznie później niż katolicy. Były to czasy reformacji XVI wieku. Samą gminę ewangelicką w Grodkowie utworzono dopiero w roku 1773. Wyznawcy tego odłamu chrześcijaństwa długo nie mieli swojego kościoła. Swoje nabożeństwa  odprawiali najpierw na dworze biskupim, potem w przedsionku ratusza. Pierwszy kościół protestancki wzniesiono tu w roku 1776. To w nim został m.in. ochrzczony najwybitniejszy mieszkaniec Grodkowa - kompozytor i nauczyciel Szopena, Józef Elsner.

Niestety konstrukcja kościoła była wadliwa i nie minęło nawet kilkadziesiąt lat jak uległ on zniszczeniu. W jego miejscu, dzięki decyzji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, rozpoczęto w 1845 roku budowę świątyni, którą możemy oglądać do dziś.

Budowla wzniesiono z cegły na fundamencie z kamienia łamanego. Kościół jest orientowany, trójnawowy. Po stronie zachodniej znajduje się pięciokondygnacyjna wieża wtopiona w korpus kościoła, tworząca w fasadzie nieznacznie wysunięty ryzalit. Główną część ołtarza głównego stanowi wielki krzyż. Na uwagę zasługują również ambona, prezbiterium oraz napis w przedsionku kościoła: „Bóg jest naszą mocną twierdzą”. Zachował się także rysunek nad jednym z przejść w kościele. Przedstawia on najprawdopodobniej łabędzia, z którym utożsamiano Marcina Lutra - reformatora ewangelickiego.

Kościół ewangelicki
Kościół ewangelicki w Grodkowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.