Zabytkowe mury obronne

Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną - te słowa nieodmiennie kojarzą się z działalnością Kazimierza Wielkiego. Śląsk miał jednak swojego budowniczego, a robił to 70 lat przed naszym słynnym królem! Mowa o Bolku I Świdnickim.

Jednym z jego dzieł są mury otaczające centrum Grodkowa. Bolko uczynił z miasta dobrze chronioną fortecę. Zaczął krótko po lokacji miasta, czyli jeszcze pod koniec XIII wieku. Natomiast w połowie następnego stulecia Grodków doczekał się sprawnego kontynuatora - biskupa wrocławskiego Przecława z Pogorzeli. Polecił on nadbudować i wzmocnić mury. Wówczas wybudowano siedem prostokątnych baszt, a fortyfikacje dodatkowo wzmocniono fosą, po której dziś pozostały pasy zieleni biegnące wzdłuż muru. 

Fortyfikacje Grodkowa były zresztą wzmacniane przez lata. Robiono to, dostosowując obronę do zmieniających się technik oblężniczych. Na przykład w czasach rozwoju broni palnej obwód murów przykryto daszkiem, a w prostym przedpiersiu poprzebijano otwory strzeleckie dla ręcznej broni ogniowej.

Gdyby spojrzeć na centrum miasta z perspektywy ptaka, zauważymy charakterystyczny pierścień obwarowań. Wyznaczał on granicę między ośrodkiem lokacyjnym, a przedmieściami założonymi wzdłuż szlaków handlowych. Pierścień ma regularny kształt zbliżony do owalu.

Bardzo ważne były cztery strzegące miasta bramy. Osadzono je w czworobocznych wieżach bramnych lub obok wież w kurtynach murów. Były to: stojąca przy ulicy Warszawskiej Brama Ziębicka od zachodu, stojąca przy ulicy Józefa Elsnera brama Lewińska od wschodu, nieistniejące już Brama Wrocławska od północy i Nyska od południa.

Grodków pozostaje jednym z niewielu miast na Śląsku, w którym tak dobrze zachowały się fortyfikacje z basztami. Mury do dziś otaczają miasto od wschodu, a w północnej i południowej części widoczne są ich fragmenty. Od zachodu zachowała się ich większa część od Bramy Ziębickiej przy ulicy Warszawskiej, przez całą promenadę w kierunku południowym.

Zabytkowe mury obronne
Pozostałości zabytkowych murów obronnych w Grodkowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.