Kościół Św. Piotra i Pawła

Kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła to bez wątpienia najpiękniejszy przykład nyskiego baroku. Trójprzęsłowy, z dwuspadowym dachem, dwiema strzelistymi wieżami, nakrytymi baniastymi hełmami z latarniami.

Bardzo bogaty, późnobarokowy jest też wystrój kościoła. Są tu obficie zdobione ambony, niezwykłe cykle obrazów i malowideł ściennych, strojne figury świętych i rzeźby. Jest też późnobarokowy ołtarz z 1730 roku, wykuty z różnych odmian marmuru, rzeźbiony z lipowego, złoconego drewna. To dzięki temu wystrojowi świątynia określana jest mianem perły Śląskiego Rzymu - jak przed wiekami nazywana była Nysa.
Wrażenie robią też tutejsze malowidła. To na sklepieniu świątyni namalowali w roku 1730 bracia Tomasz Krzysztof oraz Feliks Antoni Schefflerowie, którzy do Nysy przybyli aż z Monachium. Niemal wszystkie te obrazy mają jeden, najważniejszy temat: krzyż - narzędzie męki Chrystusa i źródło ludzkiego zbawienia.
W zachodniej części nawy głównej można dojrzeć niezwykłą scenę: znalezienia i wywyższenia Krzyża Świętego unoszonego przez anioły. Towarzyszą im święta Helena, cesarz Konstantyn Wielki, ale i papieże, biskupi, zakonnicy. Artyści tak stworzyli malowidło, że namalowany w centralnym miejscu sklepienia krzyż z każdego miejsca świątyni wygląda, jakby wisiał pionowo.


Kościół Św. Piotra i Pawła
Kościół Św. Piotra i Pawła

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.