Lew w Parku

Powstał w 1863 roku na zlecenie księcia wirtemberskiego Eugeniusza Erdmanna, dawnego właściciela Pokoju, który to Pokój wtedy zwał się Carlsruhe. A upamiętnia jego ojca – Eugeniusza Wirtemberskiego, kuzyna pierwszego króla Wirtembergii Fryderyka I (Pierwszego).

Książę Eugeniusz Wirtemberski był znanym generałem jazdy konnej. Służył w armii rosyjskiej, a w czasie kampanii antynapoleońskiej dowodził wojskami sprzymierzonymi. Sławę przyniosło mu wielkie zwycięstwo nad oddziałami francuskimi w bitwie pod Kulm, czyli Chlumec, w obecnych Czechach. Bitwa ta rozegrała się 30 sierpnia 1813 roku. Książę wsławił się w niej jako znakomity strateg i dowódca. Ale przede wszystkim był on wielkim dobrodziejem tego miejsca.

Dzięki niemu Pokój – czy raczej Carlsruhe – stało się pięknym zakątkiem świata, w którym kwitła kultura. To on przebudował miasteczko i nadał mu status uzdrowiska, do którego ściągali ludzie. Odbudował tu teatr i sprowadził Carla Marię Webera – słynnego kompozytora, którym później zachwycał się sam Fryderyk Chopin. To dzięki niemu Weber tu mieszkał, występował i tworzył, co dzisiaj wspominane jest rokrocznie podczas odbywających się tu festiwali. Zresztą – książę Eugeniusz był nie tylko wielkim mecenasem sztuki i melomanem, ale też twórcą. Sam skomponował między innymi operę „Die Geisterbraut”.

Lew to symbol męstwa i odwagi. Śpiący symbolizuje też pokój, jaki zapanował po trudnych czasach wojen napoleońskich w Europie. Książę też był odważny, pełen męstwa, ale jednocześnie spokoju, rozwagi i mądrości. Autorem tej rzeźby jest Teodor Kalide. Jego podobne "śpiące lwy" zachowały się jeszcze w Bytomiu, Legnicy i Berlinie.

Lew w Parku
Lew w Parku

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.