Zabytkowe założenie parkowe w Pokoju

Cały zespół składa się z trzech części: parku francuskiego, zwanego też ogrodem barokowym, parku krajobrazowego z XIX wieku oraz parku angielskiego w Winnej Górze. W sumie to prawie 250 hektarów powierzchni przepięknego, w większości zalesionego terenu, na którym ukrytych jest mnóstwo architektonicznych, krajobrazowych i przyrodniczych cudów.

Budowę rozpoczęto w drugiej połowie XVIII wieku od parku francuskiego. Zaczynał się od dziedzińca wewnętrznego, który mieścił się między dwoma skrzydłami oficyny. Część tej oficyny wykorzystano na cieplarnię i oranżerię. Dalej były ozdobione rzeźbami rabaty pełne kwiatów, olbrzymi japoński parasol, a wreszcie kręgielnia i basen. Potem część służąca wszelakim rozrywkom - z karuzelą, huśtawką, a nawet labiryntem i teatrem. Park francuski kończył się w miejscu, gdzie są dziś rzeźby Diany, Apolla i Wenus, a także spory głaz narzutowy, na którym kiedyś był medalion księżnej Matyldy oraz ruina „salonu herbacianego”. Ale to, co miało tym salonem być - bo budowla runęła w zasadzie tuż po ukończeniu prac i od początku nazywana była „ruiną”.

Duża część parku rozpościera się aż za kompleks stawów. Na jednym z pagórków w tej części kompleksu dawni właściciele Pokoju, który wtedy nazywał się Carlsruhe, kazali nawet założyć winnicę. Zasadzono w niej ponad 21 tysięcy sadzonek winorośli. Zbudowano też dom ogrodnika, prasę winną i cieplarnię. A także zamek na Winnej Górze, pałac szwedzki, latarnię i przystań, ptaszarnię i liczne pomniki.

Rośnie tu mnóstwo gatunków drzew i roślin. Są wśród nich graby, buki, czarne olsze, dęby szypułkowe czy świerki. Ale także sosna wejmutka, daglezja zielona czy kwitnące wiosną pięknie rododendrony.

Zabytkowe założenie parkowe w Pokoju
Zabytkowy park w Pokoju - świątynia Wilhelma Eugena

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.