Pałac Saski

Model jest rekonstrukcją zniszczonego po Powstaniu Warszawskim pałacu. Takiego, jakim był on w roku 1938 roku, czyli tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Imponujący Pałac Saski swoją nazwę zawdzięczał królowi Augustowi II Sasowi, który kupił go w 1713 roku. Barokowa budowla, ukończona w 1664 roku, należała wcześniej do Jana Andrzeja Morsztyna, referendarza koronnego oraz wybitnego pisarza i poety. Król August rozbudował pałac Morsztyna na królewską rezydencję. Trwało to ponad 20 lat. Dzięki tej inwestycji rezydencja zyskała skrzydła boczne, oficyny po bokach i wielki dziedziniec od czoła, który z czasem przekształcił się w plac Saski. Dziś jest to Plac Marszałka Piłsudskiego, na którym po pałacu pozostał już tylko Grób Nieznanego Żołnierza.
Pałac Saski zmieniał się wiele razy. I wiele razy zmieniał właścicieli. W epoce Księstwa Warszawskiego, w latach 1807-1814, rezydencja wciąż należała do dynastii Wettinów. A po upadku Księstwa została sprzedana rządowi Królestwa Polskiego, kadłubowego państewka pod protektoratem rosyjskiego cara, utworzonego w 1815 roku na Kongresie Wiedeńskim. W budynku zainstalowano Sztab Główny, a dziedziniec pałacowy, przekształcono w plac. Był on miejscem parad, musztry i tzw. odpraw posyłek.
Po powstaniu listopadowym z 1830 roku niemodny już wtedy i mocno zrujnowany Pałac Saski wystawiono na licytację. W 1837 roku nabył go Jan Skwarcow, kupiec z Brześcia litewskiego. Zgodnie z warunkami ówczesnych władz podjął się przebudowy pałacu. Do 2005 roku, czyli do czasu prowadzonych tu wykopalisk archeologicznych przyjmowano, że Skwarcow zburzył tylko środkowy korpus gmachu Pałacu Saskiego. Okazało się jednak, że zrównał z ziemią cały obiekt. Budowla, która przejęła jego nazwę, była więc - z wyjątkiem części piwnic - zupełnie nowa. Powstała w latach 1838-1842. Nie był to już pałac, tylko bliźniacze kamienice połączone wspomnianą kolumnadą, która przetrwała do dziś. Warszawiacy szybko przestali jednak mówić na nie „Kamienice Skwarcowa” i powrócili do nazwy „Pałac Saski”.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku pałac przejęło wojsko polskie. Stał się on wtedy siedzibą Sztabu Głównego. Tutaj także mieściło się ściśle tajne Biuro Szyfrów. Pracowali w nim polscy genialni matematycy i kryptolodzy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ci sami, którzy w 1932 r. rozpracowali niemiecką maszynę szyfrującą „Enigma” i zbudowali jej działającą replikę.
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o rekonstrukcji Pałacu Saskiego, który jest ważnym symbolem burzliwej historii Warszawy. I miejscem, w którym swoją przystań miały takie znakomitości, jak Fryderyk Chopin.

Pałac Saski
Pałac Saski

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.