Otto Landsberg

Był nieprzekupny i zawsze trwał przy swoim zdaniu. Swój sprzeciw zaznaczał niezwykle dobitnie. Jeśli coś nie szło po jego myśli, potrafił ostentacyjnie wyjść z sali obrad. Lub zostać w niej, mimo że na zewnątrz wyszli wszyscy członkowie jego partii. To, że później był przez to szykanowany, niewiele go obchodziło. Najważniejsze było bowiem dobro kraju.

Landsberg zaczynał jako sądowy referendarz w Ostrowie i Poznaniu, potem był adwokatem w Magdeburgu. Tam też w 1912 roku został posłem SPD, czyli Socjalistycznej Patrii Niemiec. Kilka lat później, szeregowy poseł Landsberg stał się członkiem zarządu partii.

I tu pokazał, jak postępowym był człowiekiem. Jego postulaty byłyby dobre i dziś, choć od tego czasu minęło przeszło sto lat. No bo zobaczcie, sprzeciwiał się wszelkim radykalizmom, chciał problemy rozwiązywać metodami parlamentarnymi. Starał się udemokratycznić skostniałe niemieckie prawo i wprowadzić proporcjonalną ordynację wyborczą. Co nie mniej ważne, był gorącym zwolennikom przyznania kobietom praw wyborczych, co udało się zaraz po wojnie w 1918 roku.

Koniec wojny był zresztą dla Landsberga przełomowy. Po abdykacji cesarza przejął po nim władzę wraz z sześciosobowową tzw. Radą Pełnomocników Ludowych. Nieźle jak na skromnego referendarza z Rybnika, prawda? A to nie koniec jego wielkiej kariery. Rok później, w pierwszym demokratycznie wybranym rządzie, Otto Landsberg został ministrem sprawiedliwości.

Wielką polityką parał się niemal do początku II wojny. Niestety, za swój otwarty sprzeciw wobec nazistów pozbawiono go obywatelstwa, a on sam musiał uciekać do Holandii. W ten sposób nigdy nie wrócił już do kraju, który stał się zaprzeczeniem wszelkich jego ideałów.

Otto Landsberg
Otto Landsberg

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.