Adam Fudali

Jak z niewyróżniającego się szczególnie miasta stworzyć prawdziwe centrum subregionu zachodniego województwa śląskiego? Sztuki tej dokonał podczas swojej 16-letniej prezydentury Adam Fudali, człowiek oddany Rybnikowi do swoich ostatnich dni.

A nie była to miłość jednostronna. Rybniczanie aż trzy razy wybierali go na swojego prezydenta. Nie tylko dlatego, że był sprawnym zarządcą, ale także dlatego, że po prostu był dobrym, ciepłym człowiekiem. I w ludziach szukał tego, co najlepsze, niezależnie od poglądów politycznych.

Z samorządem związał się zaraz po upadku komunizmu, a swoje długoletnie rządy na fotelu prezydenta rozpoczął w roku 1998. Za jego rządów Rybnik zmienił się nie do poznania. Fudali zbudował nowoczesny system kanalizacji, naprawił i stworzył nowe drogi, zmodernizował stadion i kąpielisko „Ruda”. Mało? Dodajmy więc wielkie gwiazdy muzyki dla których Rybnik stał się ważnym przystankiem.

Ukochanym „dzieckiem” Fudali nazywał jednak Kampus. Dzięki przyciągnięciu do Rybika wyższych uczelni, miasto zapełniło się młodymi ludźmi. Nic dziwnego, że Fudalego doceniły organizacje z całej Polski. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, „Lider Samorządu 2014”, Honorowy Medale Europejski, „Śląski Oscar” - to tylko kilka z wielu nagród, jakie otrzymał.

Adam Fudali
Adam Fudali

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.