„Ziemia węgla” to najbardziej w Rybniku znany wiersz poetki. Jego fragment umieszczony jest na rewersie jednego z insygniów miejskich - łańcucha Prezydenta Miasta Rybnika. Ale to niejedyny utwór Janiny Podlodowskiej poświęcony Śląskowi czy trudowi górniczej pracy. W utworze „Górnikowi” poetka pisała o ludziach zagrożonych przez „pulsy ziemi”, „dygotanie stropu” czy „gaz uwięziony”. Między innymi za te wiersze nagrodzona została w 1990 roku Złotą Lampką Górniczą.
Była córką aktorów: Władysława Bielenia i Heleny z Targoszów Bieleń-Rozwadowskiej. Ojciec, członek krakowskiej bohemy artystycznej, uczestniczył na przykład w legendarnym weselu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną w Bronowicach - tym samym, które zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego do napisania narodowego dramatu.
Poetka była wielokrotnie nagradzana. Była też laureatką Wydawnictwa Epoka, a w 1987 roku - za całokształt pracy literackiej - odebrała nagrodę imienia Gustawa Morcinka, z którym wcześniej przez lata się przyjaźniła.
W Rybniku zamieszkała tuż po wojnie. Od 1945 roku pracowała tu jako polonistka w Liceum Pedagogicznym oraz II Liceum Ogólnokształcącym. Wychowała tam kolejne pokolenia polonistów, którzy wspominają ją po dziś dzień. Zmarła 3 maja 1992 roku.
Janina Podlodowska
Urodziła się w Krakowie w 1909 roku, ale to na Śląsku osiadła i tu pracowała. To o Śląsku – i nie tylko – pisała. W jego historię wrosła i tu pozostała. Janina Podlodowska to najbardziej znana poetka ziemi rybnickiej.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: