Władysław Weber przeprowadził się do Rybnika w 1907 roku. Brał udział w I i II powstaniu śląskim, a podczas trzeciego został mianowany na tymczasowego burmistrza miasta. W 1921 roku utrzymał to stanowisko w wyniku wyborów. To za jego rządów wybudowano nowy gmach Urzędu Miasta przy ulicy Bolesława Chrobrego, dom PCK, kilka szkół, skwerów, niezliczoną ilość dróg czy Straż Pożarną. Za jego czasów odnowiono też płytę rybnickiego Rynku, przebudowano Plac Wolności i sprowadzono do miasta zakony Werbistów oraz Urszulanek. A o piękny wygląd Rybnika dbano do tego stopnia, że został on laureatem ogólnopolskiego konkursu i otrzymało miano „miasta kwiatów i ogrodów”.
Burmistrz Weber zmarł w 1961 roku, ale wspominany jest w Rybniku po dziś dzień.
Władysław Weber
Najsłynniejszy burmistrz Rybnika. Rozpoczynał pracę o 6 rano obchodem swojego miasta. Po drodze sprawdzał stan dróg, chodników czy elewacji. Gdy znalazł jakieś uchybienia od razu wyznaczał termin wykonania napraw, najczęściej do końca tygodnia. Za tę troskę o miasto i za bliskie relacje z mieszkańcami Rybniczanie swojego wieloletniego burmistrza kochali i szanowali.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: