Janina Podlodowska

Urodziła się w Krakowie w 1909 roku, ale to na Śląsku osiadła i tu pracowała. To o Śląsku – i nie tylko – pisała. W jego historię wrosła i tu pozostała. Janina Podlodowska to najbardziej znana poetka ziemi rybnickiej.

„Ziemia węgla” to najbardziej w Rybniku znany wiersz poetki. Jego fragment umieszczony jest na rewersie jednego z insygniów miejskich - łańcucha Prezydenta Miasta Rybnika. Ale to niejedyny utwór Janiny Podlodowskiej poświęcony Śląskowi czy trudowi górniczej pracy. W utworze „Górnikowi” poetka pisała o ludziach zagrożonych przez „pulsy ziemi”, „dygotanie stropu” czy „gaz uwięziony”. Między innymi za te wiersze nagrodzona została w 1990 roku Złotą Lampką Górniczą.
Była córką aktorów: Władysława Bielenia i Heleny z Targoszów Bieleń-Rozwadowskiej. Ojciec, członek krakowskiej bohemy artystycznej, uczestniczył na przykład w legendarnym weselu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną w Bronowicach - tym samym, które zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego do napisania narodowego dramatu.
Poetka była wielokrotnie nagradzana. Była też laureatką Wydawnictwa Epoka, a w 1987 roku - za całokształt pracy literackiej - odebrała nagrodę imienia Gustawa Morcinka, z którym wcześniej przez lata się przyjaźniła.
W Rybniku zamieszkała tuż po wojnie. Od 1945 roku pracowała tu jako polonistka w Liceum Pedagogicznym oraz II Liceum Ogólnokształcącym. Wychowała tam kolejne pokolenia polonistów, którzy wspominają ją po dziś dzień. Zmarła 3 maja 1992 roku.

Janina Podlodowska
Janina Podlodowska

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.