Pomnik Apolinarego Szeluty

Słupca muzyką stoi od przeszło stu lat. Obelisk na skwerze przypomina o najsławniejszym muzyku, jaki mieszkał w tych stronach: Apolinarym Szelucie. Monument stanął na skwerze w 23 lipca 1984 roku, w setną rocznicę urodzin kompozytora.

Szeluto miał większy dorobek kompozytorki od samego Szymanowskiego. Natomiast Grzegorz Fitelberg słysząc jego Sonatę H-dur opisał ją jako „coś tak bajecznie pięknego”. Niestety, jako że nie był w stanie z muzyki utrzymać rodziny, wyemigrował do Rosji gdzie wykonywał swój wyuczony zawód prawnika. Tam komponował tylko w wolnych chwilach, nie publikując nigdzie swoich utworów i tracąc kontakt z polskimi muzykami.

Głośniej o nim zrobiło się w roku 1934 gdy Szeluto wrócił do kraju. Zamieszkał właśnie w Słupcy. Wtedy jego kompozycje gościły w programach sali Filharmonii Poznańskiej,  jego muzykę grano w Polskim Radiu.

Niestety, ten krótki okres powodzenia i przerwała II wojna światowa. W jej trakcie stracił synów, krótko potem zmarła natomiast jego żona. Szeluto przeżył załamanie z którego na dobre nie podniósł się już nigdy.

Szeluto na stałe wpisał się w życie kulturalne miasta. Z tej racji powstało Stowarzyszenie im. Apolinarego Szeluty. Jego ideą jest promowanie twórczości kompozytora nie tylko w regionie, ale i na świecie.

Pomnik Apolinarego Szeluty
Pomnik Apolinarego Szeluty w słupeckim parku

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.