Paul Ehrlich

Kiedy w Szwecji Komitet Noblowski ogłaszał, że urodzony w Strzelinie Paul Ehrlich został laureatem Nagrody Nobla, noblisty dawno już w naszym mieście nie było. Ale aż do dzisiaj jest on bez wątpienia jednym z najsłynniejszych jego mieszkańców. Nic więc dziwnego, że doczekał się tu swojego pomnika oraz upamiętnienia w strzelińskiej Izbie Muzealnej.

Paul Ehrlich urodził się 14 marca 1854 roku w Strzelinie w zamożnej i poważanej rodzinie żydowskiej. Był drugim z pięciorga dzieci Ismara i Rosy Ehrlichów. Jego ojciec był agentem loteryjnym i producentem napojów alkoholowych, dziadek ze strony ojca – dzierżawcą, handlarzem zboża i destylatorem, a dziadek ze strony matki – Abraham Weigert – sukiennikiem i destylatorem. Dom rodzinny przyszłego Noblisty mieścił się w strzelińskim Rynku pod numerem 28 – po zachodniej jego stronie, przy skrzyżowaniu z obecną ulicą Zamkową.


W historii nauki zapisał się nie tylko jako zdobywca Nagrody Nobla, ale też jako twórca salwarsanu – pierwszego skutecznego lekarstwa przeciwko kile, nim wynaleziono antybiotyki. Opracował go z japońskim bakteriologiem Sahachiro Hata. Ehrlich uważany jest też za twórcę podstaw hematologii i chemioterapii. Rozwinął również technikę wykrywania prątków gruźlicy odkrytych przez innego znakomitego naukowca Roberta Kocha.


Mimo ogromnych sukcesów na polu naukowym pozostał skromnym człowiekiem. Podobno był roztargnionym bałaganiarzem, a jego największą słabością były cygara. I pewnie w dużej mierze to one przyczyniły się do jego przedwczesnej śmierci. Paul Ehrlich zmarł 20 sierpnia 1915 roku na zawał. Spoczął na cmentarzu żydowskim we Frankfurcie.

Paul Ehrlich
Paul Ehrlich

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.