Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo „BLECHHAMER 1944”

W styczniu 1943 roku na Konferencji w Casablance alianci podjęli decyzję o zorganizowaniu nalotów na strategiczne cele gospodarcze III Rzeszy: huty, elektrownie, wytwórnie benzyny syntetycznej. Chodziło o to, by zniszczyć potęgę Niemiec, pozbawić zaplecza. To ta decyzja sprawiła, że wkrótce Śląsk stał się miejscem wielkiej bitwy o benzynę. 

Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo poświęcone jest nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa. Muzeum znajduje się na terenie osiedla Blachownia, w odrestaurowanym i przystosowanym do użytku publicznego schronie przeciwlotniczym Salzgitter - monumentalnej budowli ze zbrojonego betonu, wzniesionej dzięki niewolniczej pracy więźniów przebywających w pobliskich obozach . Pierwszy nalot odbył się 7 lipca 1944 roku. Na zaatakowane fabryki benzyny syntetycznej  w Kędzierzynie, Blachowni i Zdzieszowicach tylko tego dnia 451 amerykańskich samolotów zrzuciło łącznie 1130 ton bomb. Do grudnia 1944 roku tak intensywne działania przeprowadzono jeszcze kilkanaście razy. Mimo zaciętej obrony Niemców działania aliantów przyniosły efekt. Najpierw znacznie ograniczono, a potem całkowicie zatrzymano prowadzoną tu dla niemieckiej armii produkcję paliw. To, co do tej pory przez lata udało się znaleźć poszukiwaczom, w dużej mierze znajduje się właśnie tu, w otwartym niedawno Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo


Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo „BLECHHAMER 1944”
wnętrze muzeum - odrestaurowany schron

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.