Katera powstała jednak w miejscu budowanych tu już wcześniej i wielokrotnie przebudowywanych świątyń. Pierwszy kościół w Opolu ufundował ponoć sam król Bolesław Chrobry już w 1005 roku! Uwagę zwiedzających zwracają przede wszystkim neogotyckie wieże katedry. Mają aż 73 metry wysokości, a wybudowano je w latach 1899-1900. To najwyższe, widoczne z daleka, budowle w mieście. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na główny ołtarz, wykonany w stylu późnego baroku w 1773 roku. Jednym z najcenniejszych sakralnych skarbów jest obraz Matki Boskiej Opolskiej, sprowadzony tu z na stałe Piekar Śląskich w 1702 roku i ukoronowany w 1983 r. przez Jana Pawła II. Najstarszym zabytkiem w katedrze jest natomiast gotycka chrzcielnica z XIV wieku wykonana z piaskowca i wapienia. Warto przyjrzeć się również bliżej monumentalnym drzwiom katedry. Na ich skrzydłach umieszczono cały panteon postaci. Są tu m.in. budowniczy arki Noe i Mojżesz z kamiennymi tablicami, na których wykuto X Przykazań. Jest święty Jacek Odrowąż oraz święty Wojciech, który przed wiekami miał w Opolu głosić kazania i udzielać chrztu. Na katedralnych drzwiach znajdziecie też papieża Jana Pawła II, a obok niego niezwykle szanowanego i lubianego arcybiskupa opolskiego Alfonsa Nossola. Na drzwiach upamiętniono także legendarnego przywódcę Solidarności Lecha Wałęsę oraz zamordowanego przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszkę. Wrota opolskiej katedry ufundowano w 1997 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha oraz z okazji jubileuszu 700-lecia istnienia tutejszej parafii.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: