Dobrodzień

Wiertarka, zasilana jedynie siłą mięśni, drewniana pralka czy zabytkowy śląski byfyj - nie trzeba mieć wehikułu czasu, by zobaczyć jak przed laty żyło się w mieście stolarzy. Wystarczy odwiedzić Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu.

Muzeum powstało na bazie funkcjonującej od 2004 roku izby regionalnej. Jak przystało na miasto stolarzy, większość eksponatów jest związana z obróbką drewna. Jedno z pomieszczeń do złudzenia przypomina nawet dawną pracownię stolarską.
Jednak do zobaczenia jest tu o wiele więcej, historia Dobrodzienia jest bardzo bogata. Obejmuje okres piastowski, habsburski, pruski, niemiecki i oczywiście polski. W muzeum znaleźć można eksponaty z każdej z tych epok. Są tu obrazy świętych, archiwalne dokumenty, stare mapy, regionalne stroje.
Muzeum stoi na urokliwym, niedawno wyremontowanym, dobrodzieńskim rynku. Smutne płyty chodnikowe wyjęto, wsadzając w ich miejsce eleganckie - granitowe. Natomiast stary duży klomb na kwiaty zastąpiła bez wątpienia największa atrakcja rynku - multimedialna fontanna. Warto wybrać się tu szczególnie wieczorem i zobaczyć jak podświetlona tryska wodą w takt nastrojowej muzyki.

Dobrodzień
Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.