Lapidarium

Jest to pierwsza w Polsce realizacja średniowiecznego wzorca włoskiego Campo Santo, czyli Świętego Pola. Znaczy to tyle, że cmentarz lokowano poza murami miasta. Tym samym zrywano z wielowiekową tradycją chowania zmarłych wokół kościoła. W XVII wieku była to doprawdy rzecz niezwykła.


Zaprojektowano ją w formie czworoboku ogrodzonego 2-metrowym murem, którego ściany stały się miejscem umieszczenia płyt nagrobnych upamiętniających zmarłych. W połowie XVII wieku przy wspomnianym murze zaczęto wznosić kaplice grobowe. Część grzebalna wraz z upływem lat porosła gęstą roślinnością, tworząc klimat niczym z wiktoriańskiej powieści.

Do jej wnętrza prowadzą trzy bramy. Główne wejście znajduje się w południowo-wschodnim narożniku i prowadzi na najstarszą, XVII-wieczną część nekropoli. Na murach i kaplicach umieszczono ponad 170 XVII i XVIII-wiecznych płyt epitafijnych.

Ale dział Lapidarium Rzeźby Nagrobnej to nie tylko stary cmentarz ewangelicki. Jest to zabytkowy kompleks aż trzech cmentarzy: dwóch ewangelickich i jednego katolickiego, najmłodszego, bo z 1805 roku. To otwarta ekspozycja stała, obejmująca, obok zespołu nagrobków i kaplic z XVII-XX w., także starodrzew i bogatą szatę roślin naczyniowych.

Lapidarium
Lapidarium Rzeźby Nagrobnej

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.