Zaprojektowano ją w formie czworoboku ogrodzonego 2-metrowym murem, którego ściany stały się miejscem umieszczenia płyt nagrobnych upamiętniających zmarłych. W połowie XVII wieku przy wspomnianym murze zaczęto wznosić kaplice grobowe. Część grzebalna wraz z upływem lat porosła gęstą roślinnością, tworząc klimat niczym z wiktoriańskiej powieści.
Do jej wnętrza prowadzą trzy bramy. Główne wejście znajduje się w południowo-wschodnim narożniku i prowadzi na najstarszą, XVII-wieczną część nekropoli. Na murach i kaplicach umieszczono ponad 170 XVII i XVIII-wiecznych płyt epitafijnych.
Ale dział Lapidarium Rzeźby Nagrobnej to nie tylko stary cmentarz ewangelicki. Jest to zabytkowy kompleks aż trzech cmentarzy: dwóch ewangelickich i jednego katolickiego, najmłodszego, bo z 1805 roku. To otwarta ekspozycja stała, obejmująca, obok zespołu nagrobków i kaplic z XVII-XX w., także starodrzew i bogatą szatę roślin naczyniowych.
Lapidarium
Jest to pierwsza w Polsce realizacja średniowiecznego wzorca włoskiego Campo Santo, czyli Świętego Pola. Znaczy to tyle, że cmentarz lokowano poza murami miasta. Tym samym zrywano z wielowiekową tradycją chowania zmarłych wokół kościoła. W XVII wieku była to doprawdy rzecz niezwykła.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: