Kościół Św. Walentego w Dobrodzieniu

Drewniana, zabytkowa świątynia rzymskokatolicka z pierwszej połowy XVII wieku. Obecnie funkcjonuje jako kościół cmentarny, więc – z jednym wyjątkiem - msze święte odbywają się tylko w czasie pochówków. Patronem kościoła jest Święty Walenty.

Ten wyjątek przypada raz w roku, a konkretnie 14 lutego w dniu Świętego Walentego, który jest patronem świątyni. Tragiczna, ale także ciekawa i wręcz sensacyjna historia Walentego, któremu zawdzięczamy popularne Walentynki, jest znana uczestnikom tych mszy, ale większości kojarzy się z obdarowywaniem prezentami ukochanej osoby.
Odwiedzając kościół warto zapoznać się historią nie tylko tej urokliwej, drewnianej budowli, ale i historią jego patrona.
Sam kościół był wielokrotnie odnawiany, ale szczególnie po ostrzale artyleryjskim Dobrodzienia przez Armię Czerwoną w weekend 20 i 21 stycznia 1945 roku. Niemal dokładnie 100 lat wcześniej miasto niemal doszczętnie spłonęło w czasie gigantycznego pożaru, ale świątynia się ostała. Szczęśliwie nie ucierpiała znacząco także podczas wojny 30-letniej.
Święty Walenty miał mniej szczęścia. Żył w Cesarstwie Rzymskim za czasów panowania srogiego władcy Klaudiusza II Gockiego. Ów cesarz wydał bezprecedensow zakaz. Mężczyźni w wieku „bitewnym” czyli między 18 a 37 rokiem życia nie mogli zawierać małżeństw. Inaczej uważali wojacy i Walenty, który – jako biskup – potajemnie błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia.  Legenda głosi, że przebywający za kratami Walenty zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Przerażony nadprzyrodzonymi mocami Walentego i miłości cesarz nakazał egzekucję Walentego do której doszło 14 lutego 269 roku.

Kościół Św. Walentego w Dobrodzieniu
Kościół cmentarny św. Walentego w Dobrodzieniu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.