KILKA SŁÓW WSTĘPU

Gmina Władysławowo położona jest nad Morzem Bałtyckim, z najdalej wysuniętym na północ punktem Polski w Jastrzębiej Górze. W jej skład wchodzi osiem miejscowości: Karwia, Ostrowo, Tupadły, Jastrzębia Góra, Rozewie, Chłapowo, Władysławowo oraz Chałupy. Odległość między skrajnymi punktami, czyli Karwią a Chałupami, wynosi około 22,5 km. 

Dostęp do płytkiej i wietrznej Zatoki Puckiej w okolicach Chałup sprawia, że jest to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania sportów wodnych. Ponad 20 km piaszczystych plaż, malownicze krajobrazy oraz czyste powietrze, tworzą znakomite warunki do wypoczynku.

Władysławowo”, to serce gminy. Początek dzisiejszemu miastu dała najstarsza część, czyli Wielka Wieś (obecnie osiedle Szotland), dzielnica willowa Hallerowo (lata 20. XX wieku) oraz przyportowa osada rybacka (lata 30. XX wieku). Pierwsza historyczna wzmianka o Wielkiej Wsi datowana jest na 1284 rok. Wówczas to książę pomorski Mściwoj II przekazał Velaves (łac.) rycerzowi Piotrowi Glabuszy.

Nazwa Wielka Wieś w języku polskim pojawiła się w roku 1598. Hallerowo związane jest z postacią generała Józefa Hallera, który dzień po oficjalnych Zaślubinach Polski z Morzem w Pucku (10 lutego 1920 roku) przybył ze swoją świtą do Wielkiej Wsi. Tutaj, na pokładzie kutra o nazwie „Gwiazda Morza”, odbył rejs po Bałtyku. Było to nieoficjalne, pełnomorskie dopełnienie puckich zaślubin. Wtedy też zapadła decyzja o zakupie kilku hektarów ziemi. Zakupionym terenom nadano nazwę Hallerowo.

Pomiędzy wybudowanym w 1938 roku portem a Wielką Wsią rozwijała się osada rybacka, która pierwszego lipca 1952 roku została scalona z Wielką Wsią i Hallerowem w jednostkę zwaną gminą Władysławowo. 30 czerwca 1963 r. Władysławowo otrzymało prawa miejskie, a w roku 1973 - herb.

Zdjęcie miejsca nr 1

Zatoka Pucka - Chałupy

Zdjęcie miejsca nr 2

Port we Władysławowie

Zdjęcie miejsca nr 3

Rezerwat przyrody "Słone Łąki"

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.