Przylądek Rozewski

Słynne rozewskie buki, te najstarsze mają nawet 200 lat i pamiętają budowę obu latarni morskich. Wtedy były niepozornymi maluchami, a z biegiem czasu to właśnie ich wysokość wymuszała podwyższanie latarni, by latarnicy mogli obserwować morze.


Niektóre z drzew są pomnikami przyrody, a ich pnie mają nawet trzy metry średnicy.

W rezerwacie, który powstał w 1959 roku, na dwunastu hektarach odnotowano aż 196 gatunków roślin. Wśród nich jest właśnie bluszcz pospolity, a także kukułka Fuchsa, wawrzynek wilczełyko, zagrożone wymarciem na Pomorzu Zachodnim gnieźnik leśny i wierzba czarniawa, a także jarząb szwedzki, też już niestety wymierający w Polsce.

Rezerwat znajduje się blisko osiedli ludzkich. W pobliżu nie ma też większych kompleksów leśnych. Dlatego zwierzyna trzyma się od buków z daleka. Są za to wspaniałe ptaki. Kruk Corvus corax ma tu swój rewir lęgowy. Rezerwat słynie też z klifu. Ma około 50 metrów i gdyby nie jego ochrona, dziś pewnie nie oglądalibyśmy tej pięknej buczyny. Przez wiele lat wody Bałtyku podmywały ten teren. Dawne zapisy mówią, że niegdyś linia brzegowa sięgała kilka kilometrów na północ. Na szczęście w 1927 roku zbudowano betonową opaskę długości 800 metrów i od tego czasu klif stał się martwy – przestał się cofać. A buki stoją niewzruszone. Co więcej, w obrębie klifu powstał system studzienek i drenów, które na bieżąco odprowadzają wodę, chroniąc 200-letni drzewostan przed tworzeniem się osuwisk na stromym zboczu.

Przylądek Rozewski
Przylądek Rozewski

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.