Dworzec
PKP

Po tym jak w 1920 roku zaślubiono Polskę z morzem, postanowiono jak najszybciej zmodernizować wybrzeże. Dogodne położenie Wielkiej Wsi sprawiło, że znacznie ją rozbudowano. Kluczowe okazało się przyłączenie osady do trakcji kolejowej, piękny dworzec zaś podnosił jej prestiż.

Był to jednak dopiero początek zmian. I rzeczywiście, obiecany kościół powstał tu w roku 1930, a budowę dużego portu rybackiego nazwanego Władysławowem rozpoczęto ledwie sześć lat później.

Szyld z nazwą Władysławowo pojawił się na gmachu dworca dopiero po wojnie. Do roku 1950 podróżni wysiadali bowiem w Wielkiej Wsi, najstarszej części dzisiejszego Władysławowa. Można więc śmiało powiedzieć, że dworzec pamięta całą historię tego miasta.
Kilkukrotnie przebudowywany, dziś - niemal sto lat po swoim powstaniu - najbardziej przypomina ten oryginalny. Dzięki gruntownej odnowie udało się zachować charakterystyczny wygląd dworca.

Przywrócono jego jasnoszary kolor, którym olśniewał przyjezdnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Odtworzono także detale oraz stolarkę okienną i drzwiową w kolorze bieli. Biel pokrywa także drewnianą boazerię i sufit.

DworzecPKP
Dworzec PKP

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.