Kaszubskie Łodzie
pod Żaglami

Jak się bawią i odpoczywają ci, którzy żyli z morza i nad morzem? Tego można doświadczyć co roku w lipcu na najważniejszej imprezie organizowanej w Chałupach: Kaszubskich Łodziach pod Żaglami.

To świetna okazja, by poznać tutejszą kulturę, smaki, muzykę i zwyczaje. No i posłuchać na żywo języka kaszubskiego – jedynego, prawnie uznanego w Polsce języka regionalnego.

Kaszubskie Łodzie pod Żaglami organizowane są już od ponad 40 lat. Najważniejszą częścią wydarzenia są regaty pomeranek – niewielkich, tradycyjnych, otwaropokładowych i płaskodennych łodzi żaglowych. Takich, jakie używali kiedyś miejscowi rybacy wypływający na połowy na Bałtyku. Te, które zachwycają uczestników dorocznej imprezy w Chałupach, to łodzie stylizowane na tradycyjnych. A i tak ich widok może być prawdziwą podróżą w czasie…

Regatom pomeranek towarzyszy festyn pełen atrakcji. Na scenie występują kapele, które grają zarówno muzykę współczesną czy szanty, jak i tę tradycyjną, kaszubską. Można też popróbować lokalnych specjałów – zwłaszcza ryb, zaopatrzyć w wyroby miejscowych rękodzielników albo… zażyć prawdziwej tabaki!

Kaszubskie Łodziepod Żaglami
Kaszubskie Łodzie pod Żaglami

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.