Koziołek chemik

Jesteśmy w miejscu, którego nazwa związana jest z tym, co wytwarzali tutejsi rzemieślnicy – czyli na osiedlu Blachownia. Kiedyś, do 1975 roku, była to miejscowość. Jej nazwa pochodzi od fabryk blachy, które istniały tu w średniowieczu. Wykuwano je dzięki sile pobliskiej rzeki Kłodnicy ujarzmionej w młyńskich kołach.

Gdy mówimy o wytopie żelaza, wyobrażamy sobie wielkie huty. Ale w średniowieczu i wcześniej hut nie było. Zajmowali się tym alchemicy. To byli niezwykli ludzie! Współcześnie kojarzą się z poszukiwaniem cudownych eliksirów lub magicznego, niewynalezionego podobno po dziś dzień kamienia filozoficznego. Ale przed wiekami ich głównym zajęciem było rzemiosło. Wymagało dużej wiedzy, na tamte czasy wręcz tajemnej. Efektem ich pracy było między innymi żelazo.

Wraz z rozwojem nauki alchemików zastąpili chemicy, którzy tajemnicze pracownie zamienili na laboratoria i instytuty chemiczne. A doświadczenia z syntezą i analizą substancji chemicznych przekuli w procesy chemiczne o skali przemysłowej. Przyczyniło się to do rozwoju gospodarczego całego regionu.


Koziołek chemik
Koziołek chemik

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.