Gwarek taczkowy

Uff, to mój pierwszy tydzień w kopalni. Wiedziałem, że to ciężka praca, ale nie spodziewałem się, że aż tak. Bo posłuchaj, codziennie o świcie budzi mnie matka, pakuje mi do torby pajdę chleba i kawałek sera. Potem, wraz ze starszymi ode mnie górnikami śpieszę na miejsce zbiórki. Stamtąd wąską windą zjeżdżam pod ziemię.

Na początku panowała absolutna cisza, słyszałem każdy oddech. Gdy zaczęliśmy pracę, zastąpiło ją stukanie kilofów. Wtedy było jeszcze przyjemnie, byłem zafascynowany i czułem się taki dorosły. Przydzielono mnie do starego kopacza, który - jak na swój wiek - bardzo sprawnie odkładał urobek na kupkę. Tu zaczynało się moje zadanie.

Wielką łopatą sypałem wydobyty materiał do taczki, a potem wiozłem ją kilkanaście metrów do wyznaczonego miejsca. Aby utrzymać wózek w dobrej pozycji musiałem nieraz nakładać na ramiona specjalny pas. Oj, nawet nie wiesz jak wrzynał mi się on w plecy, przez pierwsze dni nie mogłem na nich spać. Jeszcze gorzej było z dłońmi. O, zobacz jakie mam pęcherze. Dziś już nieco stwardniały, ale jeszcze tydzień temu leciała mi z nich krew a bolało jak jasny gwint.

Wiedz, że taczka była przełomowym narzędziem w historii górnictwa.  Wprowadzono ją pod ziemię dopiero pod koniec XV wieku. Wtedy też  rozpoczął się najlepszy w dziejach okres dla Złotego Stoku. Oczywiście nadal było bardzo ciężko.  Jednym z większych problemów było opanowanie wody w wyrobiskach, które często zapadały się lub topiły śmiałków. Górnicy nosili urobek nieckami, a następnie wozili taczkami takimi jak ta od przodka do nadszybia. Co potem? Trzeba je było wydostać na powierzchnię. W tym celu górnik napełniał urobkiem uwiązany na linie kubeł. Inny na górze, z reguły najsilniejszy, wydobywał ją kołowrotem na zewnątrz.

Gwarek taczkowy
Gwarek taczkowy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.