Brama Ziębicka

Kto chciał wjechać do miasta od zachodu, musiał przejechać przez tą pilnie strzeżoną bramę. Tę tutaj, lub trzy inne, wychodzące na wszystkie strony świata. Brama Ziębicka, przed którą stoimy, jest bowiem częścią złożonego kompleksu obronnego Grodkowa.

Mury wzniesione z kamienia narzutowego zaczęto stawiać już w latach 1296-1301, czyli krótko po lokacji miasta. Działo się to za panowania księcia świdnickiego Bolka I. W połowie XIV wieku mury zostały dodatkowo nadbudowane i wzmocnione. Stało się to z polecenia biskupa wrocławskiego Przecława z Pogorzeli. Wtedy to właśnie powstała brama Ziębicka, a mury otoczono fosą.

Przedbramia przy wieży pierwotnie go tu nie było. Przypuszczalnie dobudowano je w pierwszej połowie XV wieku. Dodano także zadaszone ganki w koronie murów obronnych, gdzie gromadzić się mogli łucznicy. Wszystko przez Husytów, którzy w 1428 roku zdobyli Grodków i w znaczniej mierze zniszczyli miasto.

Gdyby spojrzeć na centrum miasta z perspektywy lecącego ptaka, zauważymy charakterystyczny pierścień obwarowań. Wyznaczał on granicę między ośrodkiem lokacyjnym, a przedmieściami założonymi wzdłuż szlaków handlowych. Pierścień ma regularny kształt zbliżony do owalu.

Brama znajduje się ona w zachodniej części miasta, przy ulicy Wrocławskiej, w linii zabudowy murów miejskich. Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana w okresie renesansu. Zbudowano ją na planie prostokąta. W przyziemiu dolnej kondygnacji znajduje się ostrołukowy prześwit z przejściem na osi wschód-zachód. Arkada przejścia podkreślona jest ceglanym ościeżem z kamiennymi klinami. Narożniki wieży dekorowane są boniowaniem.

Z każdej strony wieży znajdują się po dwa okienka strzelnicze. Zwieńczenie budowli stanowi rozbudowana attyka złożona z pilasterków, trójkątnych szczytów i elementów ćwierćkolistych. Warto nadmienić, że około roku 1600 wieża została podwyższona, ponownie wzmocniona i otrzymała renesansową attykę. Kolejne prace przy budowli miały miejsce jeszcze w 1866 roku oraz w XX wieku. Brama jest tym bardziej interesująca, że zawiera elementy architektoniczne zarówno gotyckie, jak i renesansowe.

Brama Ziębicka
Widok na Bramę Ziębicką.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.