Bazylika
Św. Jakuba
i Św. Agnieszki

Według legendy tu, gdzie dziś stoi bazylika, przed wiekami było miejsce kultu pogańskiego. Pierwszy, drewniany kościółek, mieli tu postawić Jakub - bogaty i pobożny mieszkaniec osady wraz z żoną Agnieszką. Świątyni nadano potem wezwanie od imion świętych patronów obojga fundatorów. 

Pierwszy murowany kościół ufundowany został przez biskupa wrocławskiego Jarosława Piasta. Konsekrowany był w roku 1198. Kamienna, romańska budowla została zniszczona już wiosną 1241 roku, podczas najazdu mongolskiego. Jej filary i pozostałości odkryto po wielkiej powodzi z 1938 roku, w podziemiach dzisiejszej świątyni.  Obecny kościół powstawał w latach 1424-1430, gdy decyzję o finansowaniu odbudowy i rozbudowy świątyni podjęli miejscy rajcy. Do kierowania pracami najęli architekta Piotra z Frankenstein, czyli dawnych Ząbkowic Śląskich. Ten, wykorzystując częściowo między innymi fundamenty romańskiej świątyni, wzniósł obecną, gotycką bazylikę.Przez kolejne wieki nyska bazylika wielokrotnie płonęła, niszczała i była odbudowywana. Mimo to jej charakterystyczna sylwetka pozostała niezmieniona. Kataklizmem, który dotknął zabytek najbardziej, była II wojna światowa. Ogień zniszczył wtedy całkowicie dach, szczyt zachodni, dwie boczne kaplice, witraże czy organy. Zdewastowano też wnętrze świątyni. Podnieść kościół z tych zniszczeń było niezwykle trudno. Odbudowa trwała do roku 1961, a prace konserwatorskie właściwie do dziś. Co w Nyskiej świątyni na pewno warto zobaczyć? Szereg niższych, gotyckich kaplic, ośmioboczne barokowe baptysterium czy krzyżowo – żebrowe sklepienia. Jest tu również zespół pięknych krat pochodzących z warsztatów nyskich oraz jeden z najbogatszych na Śląsku zbiorów epitafiów i pomników nagrobnych. A tuż obok kościoła stoi okazała, czterokondygnacyjna wieża, która pełni funkcję dzwonnicy. Jej budowa trwała od roku 1474 aż do 1548. Nigdy nie została ukończona. Dzisiaj kryje w sobie Skarbiec św. Jakuba.  


BazylikaŚw. Jakubai Św. Agnieszki
Bazylika

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.