Pałac Lubomirskich

Rezydencja swą nazwę zawdzięcza magnatom Lubomirskim, którzy byli jej właścicielami od drugiej połowy XVIII wieku aż do 1816 roku.

Gdy nabyli pałac od nie mniej słynnych Radziwiłłów, zlecili jego przebudowę architektowi Józefowi Hemplowi. A ten stworzył imponującą, klasycystyczną budowlę z najbardziej okazałą kolumnadą ówczesnej Warszawy. Kolumnadą, która miała przetrwać nawet wojenną zawieruchę.
Za Lubomirskich, w latach 1760 - 1768, pałac został mocno rozbudowany przez samego Jakuba Fontanę, znakomitego architekta, autora przekształceń choćby pałacu Bielińskich.
W XIX wieku pałac był z kolei własnością rządu Królestwa Polskiego, Polskiego z przeznaczeniem na siedzibę Centralnej Komisji Likwidacyjnej, a podczas powstania listopadowego pełnił funkcję szpitala wojskowego. Uległ wtedy sporej dewastacji. I gdy już wydawało się, że będzie dalej popadał w ruinę, kupili go żydowscy finansiści – Abraham Cohen i Icek Blass z Góry Kalwarii.
Wtedy to rezydencja zaczęła tętnić życiem. Wtedy też została podzielona na szereg mniejszych lokali do wynajęcia. W 1858 roku, w zdeklasowanym pałacu, znajdowało się 31 mieszkań, w większości zasiedlonych przez kupców żydowskich. Jego parter został przerobiony na sklepy, zaaranżowano w nim też żydowski dom modlitwy. Jeden z kolejnych właścicieli, by zwiększyć dochody z wynajmu, w 1928 roku zdecydował o nadbudowie gmachu o piętro. W powiększonych dzięki temu wnętrzach udało się pomieścić dwie szkoły powszechne.
II wojnę światową przetrwała tylko pałacowa kolumnada. W 1947 roku ruiny zostały przekazane Muzeum Archeologicznemu, dla którego odbudowano oficynę od ulicy Ptasiej, zupełnie jednak zmieniając jej wygląd. Dwa lata później zabytek należał już do Wojska Polskiego.
Decydująca zmiana nastąpiła 20 lat po odbudowie. Wtedy właśnie marszałek Marian Spychalski zdecydował, aby budynek obrócić o 78 stopni. Wszystko po to, by nie stał bokiem do planowanej Osi Zwycięstwa.
18 maja 1970 roku operacje tę zakończono w sukcesem. Spięty stalowymi belkami gmach, centymetr po centymetrze, z pomocą jedenastu siłowników hydraulicznych, przejechał po szynach na nowe miejsce.

Pałac Lubomirskich
Pałac Lubomirskich

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.