Teatr Letni był dodatkową sceną dla teatrów Wielkiego i „Rozmaitości”. Grywano tu opery, operetki i sztuki - zwłaszcza komedie, w których występowali najlepsi polscy śpiewacy i aktorzy. Sam Stanisław Moniuszko dyrygował tu swoimi operami, a przesławna Helena Modrzejewska 13 marca 1891 r. pożegnała się z warszawską publicznością rolą Ofelii w „Hamlecie”.
Ceny biletów były tu nieco niższe, a więc i widzów było więcej, i interes dobrze szedł…
Pod koniec XIX wieku stworzono nawet zespół aktorski Teatru Letniego, który grał głównie komedie i krotochwile. A w 1902 roku odbyły się tu premiery filmów wyprodukowanych przez pierwszą polską wytwórnię - Towarzystwo Udziałowe „Pleograf”.
Ostatni spektakl – Johana Nepomuka Nestroya „Serce w rozterce” w reżyserii Schillera - odbył się tu 2 września 1939 roku. Dzień po tym, gdy na Wieluń i Westerplatte spadły pierwsze bomby II wojny światowej. Kilka dni później teatr skonfiskowało wojsko i zamieniło go w skład amunicji dla baterii dział. To było jak zaproszenie dla niemieckiego lotnictwa. Wystarczyła jedna bomba i z misternej, drewnianej budowli nie pozostał najmniejszy ślad…
Teatr Letni
Budowę Teatru Letniego rozpoczęto w marcu 1870 r. 14 lipca 1870 roku odbył się tu pierwszy spektakl. Była to „Piękna Helena” Jacquesa Offenbacha, a partię tytułową śpiewała primadonna Opery Warszawskiej Bronisława Dowiakowska.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: