Wielki Salon
i Żelazna Brama

Wielki Salon powstał z inicjatywy króla Augusta II około 1725 roku. Miał 21 metrów wysokości, czyli ledwie o metr mniej, niż kolumna Zygmunta.

Pierwotnie miał podobno służyć jako wieża ciśnień. Ostatecznie był salą jadalną i balową. Latem wietrzoną na przestrzał, zimą - z oknami wstawionymi w arkadowe otwory. Makieta ukazuje stan Wielkiego Salonu około roku 1763.
Prowadziła do niego Żelazna Brama. Jej skrzydła były ruchome i wysokie na 3,5 metra. Miniatura na makiecie odwzorowuje stan tego obiektu z roku 1735. Po lewej stronie, na kamiennym filarze, pod koroną widać kartusz z herbami Rzeczpospolitej Obojga Narodów: orłem i pogonią litewską. A po prawej – filar zwieńczony herbem dynastii Wettinów pod elektorskim kapeluszem.
W 1936 roku, podczas przebijania jezdni ulicy Marszałkowskiej przez Ogród Saski aż do placu Żelaznej Bramy, zdemontowano część ogrodzenia. Żeliwne wrota wyeksponowano wtedy jako pamiątkę historyczną. Dotrwała jednak tylko do II wojny światowej, a potem przepadła.
Dla króla każdy powód do świętowania był dobry. Gości liczyło się w Wielkim Salonie w setkach. Na liczne przyjęcia wchodzili oni do Ogrodu Saskiego właśnie Żelazną Bramą i kierowali wzdłuż przyciętych krzewów, aż do Wielkiego Salonu. W nim, po środku, była przestronna sala biesiadna z przesuwanymi ściankami. Rozstawiano w niej stół na ponad 100 osób. Na piętro budynku prowadziły urokliwe schodki, po których wchodziła orkiestra, by przygrywać.
Przybudówki Wielkiego Salonu świetnie nadawały się do tego, by odpocząć. Albo aby porozmawiać w cztery oczy. Dach obiektu zaś był ruchomy. Podczas przyjęć otwierano go i odpalano fajerwerki. Niestety, pewnego razu fajerwerki wystrzeliły, ale… dach nie zdążył się otworzyć. Spłonął wtedy doszczętnie. Nasz model przedstawia budowlę z 1763 roku, już po tym pożarze.
Wielki Salon wraz z Żelazną Bramą zburzono w 1817 r., podczas przekształcania Ogrodu Saskiego w duchu angielskiego romantyzmu. Nową bramę w ogrodzeniu z żelaznych lanc postawiono w innym miejscu, 30 metrów na wschód od poprzedniej. Po latach obie bramy mylono, traktując nie raz jako jedną.
Dzisiejszy Ogród Saski to nieogrodzony park z rozmytymi granicami i stosunkowo nielicznymi pamiątkami z przeszłości. W XVIII stuleciu należał jednak do grupy najbardziej okazałych tego rodzaju założeń w Europie.

Wielki Salon  i Żelazna Brama
Wielki Salon

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.