Z wdzięczności za wierną służbę u Poniatowskich Stanisław August podarował mu grunt, gdzie stanął pałac.
Pałac miał kilka charakterystycznych cech. Rezydencja była na przykład jedną z pierwszych w Warszawie, pozbawionych przedniego dziedzińca. Balkon – długi i z charakterystycznie wygiętą balustradą, mógł pomieścić wiele osób, chcących obserwować życie na ulicy. Na szczycie pałacu umieszczono tarcze herbowe: po prawej herb Karasia - Dąbrowa, a po lewej Łodzia, herb żony Kazimierza – Elżbiety Hubińskiej. Na fasadzie z kolei, nad oknami pierwszego piętra, były dwa medaliony z wizerunkiem profilu króla Stanisława: z lewej z czasu koronacji, czyli z roku 1764, z prawej z szóstego roku panowania.
W pałacu Karasiowie zajmowali jedno piętro, resztę wynajmowali. Po śmierci Kazimierza jego żona i pięcioro dzieci podzielili się spadkiem, ale wciąż wynajmowali rezydencję. W 1794 roku była to ponoć siedziba Tadeusza Kościuszki.
Model budynku odwzorowuje stan Pałacu Karasia krótko po jego ukończeniu, co najlepiej widać po strojach i opisanych już karocach z epoki stanisławowskiej. Warto podkreślić, że lokalizacja gmachu była nad wyraz atrakcyjna. Naprzeciw stał, i stoi do dziś, wspaniały kościół Św. Krzyża, a miejsce obecnego Pałacu Staszica zajmował do 1818 r. równie imponujący, choć inny z wyglądu kościół Dominikanów Obserwantów. Jak wówczas wyglądało to miejsce – najlepiej widać na obrazie słynnego Canaletto, którego reprodukcję ustawiliśmy obok makiety. Jest na nim uwieczniony przez mistrza Kościół Świętokrzyski i jego ówczesne otoczenie.
Pałac Karasia
Pałac należał do Kazimierza Karasia, zaufanego familii Poniatowskich, przyjaciela i powiernika z lat dziecinnych przyszłego króla. Ojciec króla mawiał do niego podobno: „Mój Karasieńku”.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: