Zamek Książąt Pomorskich

Piękny i potężny renesansowy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie powstał w miejscu dawnego drewnianego dworu Warcisława. Jego początki datuje się na 1346 rok. W kolejnych wiekach doświadczyły go pożary i wojny, a z ruin dźwigali budowlę kolejni władcy. Dziś to jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego.

Pięcioskrzydłowy gmach położony jest na wzgórzu w pobliżu Odry. Ma dwa dziedzińce: Duży i Menniczy. A nad nimi, tylko spójrzcie!, górują aż trzy wieże: Więzienna, Zegarowa i Dzwonów. Na dachu Północnego Skrzydła jest Taras Książęcy, z którego - podobnie jak z Wieży Dzwonów, czyli najwyższego punktu widokowego zamku – roztacza się imponujący wprost widok na Szczecin.

Fasady książęcej budowli pełne są renesansowych i późnogotyckich detali. Wart uwagi jest barokowy zegar z postacią błazna czy pamiątkowe płyty gryfickich władców. No i pomnik księcia Bogusława oraz jego drugiej żony Anny, z domu Jagiellonki. Książęca para uważana była za szczęśliwą i doczekała się aż ośmiorga potomków, w tym pięciu synów.

We wnętrzach zamku, który jest dziś własnością samorządu, są między innymi Cela Czarownic z replikami narzędzi kar i tortur. Sala ta poświęcona jest właśnie Sydonii von Borcke. Jest również Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII w., autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, którą koniecznie trzeba obejrzeć. Szczególnym miejscem jest również Krypta Gryfitów z sarkofagami dawnych władców Księstwa.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to dziś jedna z największych instytucji kultury na Pomorzu Zachodnim. Działa tu Kino Zamek, Teatr Piwnica przy Krypcie oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT). Odbywają się także wystawy, wykłady, warsztaty, konferencje, koncerty, spotkania i zajęcia edukacyjne oraz imprezy plenerowe.

Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.