Pięcioskrzydłowy gmach położony jest na wzgórzu w pobliżu Odry. Ma dwa dziedzińce: Duży i Menniczy. A nad nimi, tylko spójrzcie!, górują aż trzy wieże: Więzienna, Zegarowa i Dzwonów. Na dachu Północnego Skrzydła jest Taras Książęcy, z którego - podobnie jak z Wieży Dzwonów, czyli najwyższego punktu widokowego zamku – roztacza się imponujący wprost widok na Szczecin.
Fasady książęcej budowli pełne są renesansowych i późnogotyckich detali. Wart uwagi jest barokowy zegar z postacią błazna czy pamiątkowe płyty gryfickich władców. No i pomnik księcia Bogusława oraz jego drugiej żony Anny, z domu Jagiellonki. Książęca para uważana była za szczęśliwą i doczekała się aż ośmiorga potomków, w tym pięciu synów.
We wnętrzach zamku, który jest dziś własnością samorządu, są między innymi Cela Czarownic z replikami narzędzi kar i tortur. Sala ta poświęcona jest właśnie Sydonii von Borcke. Jest również Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII w., autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, którą koniecznie trzeba obejrzeć. Szczególnym miejscem jest również Krypta Gryfitów z sarkofagami dawnych władców Księstwa.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to dziś jedna z największych instytucji kultury na Pomorzu Zachodnim. Działa tu Kino Zamek, Teatr Piwnica przy Krypcie oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT). Odbywają się także wystawy, wykłady, warsztaty, konferencje, koncerty, spotkania i zajęcia edukacyjne oraz imprezy plenerowe.
Visit Social media:
Share Social media: