Sześć świątyń w Opolu i wokół miasta; trzy szpitale oraz dom starców ze szpitalem dla chorych umysłowo dla dzieci i dorosłych – aż tyle obiektów sakralnych i placówek zbudował w ciągu blisko trzech dekad pełnienia posługi proboszcza parafii katedralnej ks. prałat Józef Kubis. Ksiądz Kubis urodził się w 1874 roku w Proszowie, koło położonego na Opolszczyźnie Namysłowa. Studiował we Fryburgu i Wrocławiu. Proboszczem w opolskiej świątyni był od 1917 do 1945 roku. Gdy ks. Kubis trafił do Opola parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego obejmowała tereny 15 okolicznych wsi. W sumie liczyła około 37 tysięcy wiernych. Nic więc dziwnego, że władze kościelne podjęły decyzję o budowie kolejnych świątyń. A zadanie to powierzyły właśnie księdzu Kubisowi, który okazał się wspaniałym organizatorem i wykonawcą powierzonych mu zadań.
Ks. Kubis wykazywał się przy tym wielką przedsiębiorczością! By wszystkie te inwestycje przeprowadzić i sfinansować angażował w prace swoich parafian oraz rozprowadzał cegiełki w postaci kartek pocztowych albo gipsowych odlewów. W samej katedrze zaś za jego czasów wybudowane zostały organy. Zmieniono też dawny marmurowy ołtarz, dedykowany Matce Bożej Opolskiej, na nowy, neobarokowy, który w 1927 roku sprowadzono z Jeleniej Góry. Dzięki staraniom księdza Kubisa słynący z łask obraz został też odrestaurowany. Prałat Kubis zmarł na skutek choroby 6 maja 1945 roku w Prószkowie, gdzie został pochowany. Bez wątpienia jako wybitny duszpasterz na trwałe zapisał się w historii miasta i diecezji.
Tablica upamiętniająca ks. Józefa Kubisa
Teksty o wybranych miejscach w Katedrze Opolskiej oraz nagrania powstały w ramach projektu „Świadek wielokulturowości regionu opolskiego. Renowacja i konserwacja katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020 oraz środków własnych parafii katedralnej. Więcej informacji: www.renowacja.katedraopolska.pl
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: