Pierwsze muzeum powstało w Koźlu w 1924 roku. Początki obecnej placówki sięgają lat 60-tych ubiegłego roku. Dziś Muzeum Ziemi Kozielskiej zostało odnowione i zaaranżowane na miarę XXI wieku! Muzeum mieści się w zamkowej baszcie, która jest pozostałością po dawnym zamku. Są tu ekspozycje poświęcone historii miasta z czasów średniowiecza, bogate w eksponaty pochodzące z prac archeologicznych. Jest też wystawa dedykowana słynnej kozielskiej twierdzy. Jednym z najważniejszych eksponatów jest imponująca, mająca rozmiar 2 na 3 metry, kopia obrazu Wilhelma von Kobella „Oblężenie Koźla”. Oryginał tego dzieła znajduje się w Monachium. Co znajdziemy w muzeum? Makietę XIX oraz plan budowy Twierdzy Kozielskiej, replikę munduru sprzed 200 lat, broń z minionych epok, kule armatnie, witryny z arcyciekawymi efektami wykopalisk archeologów, cały zbiór obrazów, pradawne narzędzia rolnicze, stroje ludowe, naczynia i przedmioty codziennego użytku sprzed wieków a nawet... bogatą kolekcję żelazek. Wśród muzealnych eksponatów warto zwrócić uwagę na rękopisy, książki i broszury, mapy, obrazy, słowem - setki pamiątek po minionych wiekach dokumentujące ciekawą i trudną historię tych ziem.
Muzeum Ziemi Kozielskiej
To naprawdę niezwykle miejsce - nie tylko muzeum - ale i cały Kędzierzyn-Koźle! Mówi się, że to miasto chemii, wielkiego przemysłu. Ale to także miasto niezwykłej historii - pierwsze wzmianki o Koźlu pochodzą z 1104 roku, a prawa miejskie nadano mu już w XIII wieku.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: