Dębie to najstarsza wieś w gminie Chrząstowice. Powstała wkrótce po przyjęciu chrześcijaństwa przez plemię Opolan. Przez stulecia było jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i pątnictwa na Ziemi Opolskiej. W 1297 roku powstała parafia i pierwsza drewniana świątynia, a w roku 1618 stanął tutaj kościół znacznie okazalszy, zbudowany z okolicznego surowca: bazaltu i kamieni polnych.
Kościół ściągał licznych pielgrzymów. Jego dumą był cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, oraz wiekowy obraz Jezusa Chrystusa, namalowany na metalowej blasze.
Niestety w 1906 roku kościół nawiedził wielki pożar. Cały budynek, wraz z zabytkowym obrazem Jezusa, doszczętnie spłonął. Cudowanie ocalała tylko 400-letnia figurka z lipowego drewna przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem.
Trzy lata po pożarze rozpoczęto budowę nowego kościoła. Powstał między 1909 a 1910 rokiem. W tej neobarokowej świątyni, tak jak przed laty, szczególną szczególny hołd oddaje się Matce Bożej oraz świętemu Rochowi. W sierpniu 2010 roku parafianie hucznie obchodzili 100-lecie istnienia swojego kościoła.
Kościół w Dębiu
Tutejszy kościół od zawsze znajdował się w centrum życia wsi. Nie tylko dlatego, że leży dokładnie w jej środku. Najważniejsze jest to, że w jego życie angażują się wszyscy mieszkańcy.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: