Myśliwi budowali podsypy i paśniki, aby w zimie zapewnić zwierzętom pożywienie, co pozwoliło na stopniowy wzrost liczebności zajęcy, kuropatw i dzikich królików.
W Śremie powstały dwa takie koła: Ryś i Łoś. Myśliwi z tych kół wspólnie opracowywali plany hodowlane i walczyli z kłusownictwem oraz drapieżnikami. W 1952 roku, w wyniku zmian prawnych, obydwa koła połączyły swoje tereny, tworząc jedno koło łowieckie nr 125. Pierwszy zarząd nowo powstałego koła tworzyli: Gregorius Stefan, Jurczyński Stefan i Furmanek Antoni. Później koło koło łowieckie przemianowane zostało na nr 74, a w 1976 roku przyjęło nazwę Ostoja.
Z inicjatywy mieszkańców Luciny oraz Koła Łowieckiego Ostoja, kaplica w Lucinach otrzymała wezwanie świętego Huberta, patrona myśliwych. Dekret w tej sprawie wydał ks. Arcybiskup
Metropolita Poznański Stanisław Gądecki w marcu 2022 roku.
Koło Ostoja aktywnie współpracuje ze szkołami, organizując prelekcje i wyjazdy edukacyjne, aby przybliżyć dzieciom wiedzę o przyrodzie. W 2024 roku koło liczyło 41 członków, kontynuujących tradycję dbania o zwierzynę i środowisko.
Visit Social media:
Share Social media: