KILKA SŁÓW WSTĘPU

Opole, miasto w południowo-zachodniej Polsce. Stolica województwa opolskiego i stolica Polskiej Piosenki. Do 1950 r. znajdowało się w obrębie województwa śląskiego. Mieszkańcy województwa opolskiego wywalczyli sobie w 1998 roku fakt, że dalej ono istnieje.

Dziś Opole wciąż się rozwija i rozkwita. W 2017 roku miasto obchodziło 800-lecie nadania praw miejskich. Legenda o powstaniu Opola mówi o władcy plemiennym, który dawno temu, gdy tereny nad Odrą porastały ogromne, dzikie puszcze, samotnie oddalił się w czasie polowania od swojej drużyny. Nie mogąc znaleźć drogi, błąkał się wiele dni po lesie. Kiedy wreszcie natrafił na niedużą polanę i stojące na niej chaty wieśniaków, miał krzyknąć z radości: „O! pole!” Z wdzięczności kazał w tym miejscu wybudować gród. Opole właśnie. I tyle mówi legenda. Prawda historyczna jest bardziej prozaiczna. Nazwą „opole” nasi przodkowie nazywali teren, na którym znajdowały się osiedla, pola i pastwiska. Na opolskiej ziemi osiedlać zaczęto się już w VIII wieku, co przede wszystkim związane było z jej położeniem na skrzyżowaniu prastarych szlaków handlowych. Ze wschodu z Kijowa przez Kraków do Wrocławia i dalej na Zachód, zaś z północy, znad Morza Bałtyckiego, jako tzw. „szlak bursztynowy”, przez Bramę Morawską do Włoch i dalej. Nie bez znaczenia jednak dla naszych praprzodków były także korzystne warunki obronne, z mało dostępną, pokrytą bagnami, lewobrzeżną Odrą. Historia Opola nie jest wcale krótsza od historii takich prastarych grodów jak Gniezno czy też Kraków. Najstarsza wzmianka o Opolu znajduje się w anonimowych zapiskach tzw. „Geografa Bawarskiego” (z 846 r.). Wynika z nich jasno, że już 1150 lat temu Opole było, stolicą plemienia, której podlegało dwadzieścia innych, mniejszych osad. Nie było to mało, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż sąsiedni Ślężanie mieli piętnaście osad, a Golęszyce – w zasadzie tylko pięć… Zapraszamy Państwa do zwiedzania Opola, a w szczególności zapoznania się z historią wybranych pięciu pomników.
Zdjęcie miejsca nr 1

Opolska Wenecja

Zdjęcie miejsca nr 2

Most Groszowy

Zdjęcie miejsca nr 3

Wyspa Bolko

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.