Studnia
Św. Wojciecha

Legenda związana ze studnią sięga 984 roku, gdy biskup praski, późniejszy patron Polski - święty  Wojciech - udzielał tutaj chrztu. Kiedy któregoś dnia zabrakło mu wody, uderzył pastorałem w ziemię tak, że spod jego stóp wypłynęło cudowne źródełko. 

Przez długie wieki Opolanie wierzyli, że wypływająca ze źródełka woda leczy różne dolegliwości. Mówiono, że leczy chorą cerę, dodaje urody, poprawia tembr głosu, pomaga w chorobach gardła, a nawet chroni od plotek i pomówień oraz wzmacnia więzi małżeńskie. Nie można było jednak z niego korzystać częściej niż raz w roku. W miejscu żarliwych kazań Wojciecha, jeszcze w X stuleciu, wybudowano świątynię. Najpierw pełniła ona rolę kościoła parafialnego, by potem przez wiele wieków należeć do dominikanów. Dziś funkcjonuje tu parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i świętego Wojciecha właśnie. Mieszkańcy Opola zwą go „kościołem na górce”. Studnia swój współczesny wygląd zawdzięcza dwóm opolskim artystom: Marianowi Molendzie i Witowi Pichurskiemu. Odsłonięto ją w 2006 roku. Mierzy blisko pięć metrów, a jej podstawą jest 60- centymetrowa zabytkowa, pochodząca z 1835 roku cembrowina. Z niej pnie się w górę pięć kolumn ze wspornikami w postaci atlasów. Wśród postaci okalających kopułę są: sam święty Wojciech, książę biskup Jan Kropidło oraz książęta piastowcy: Bolesław II Bolko, Władysław Opolczyk oraz Kazimierz I Opolski. Na jej szczycie stoi natomiast strażnik dobrej wody, czyli pretorianin ubrany w strój rzymski.

Studnia  Św. Wojciecha
Studnia Świętego Wojciecha 

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.