A. Osiecka W. Młynarski

Ktokolwiek choć trochę interesuje się polską piosenką, ten bez wątpienia zna obie te postaci. Agnieszka Osiecka była wybitną autorką tekstów piosenek, poetką, reżyserką, dziennikarką. Napisała m.in. „Małgośkę”, „Ludzkie gadanie” czy „Niech żyje bal”. Wojciech Młynarski był równie znakomitym autorem tekstów, doskonałym ich wykonawcą, reżyserem i satyrykiem. Napisał m.in. „Róbmy swoje”, „Absolutnie” czy „W Polskę idziemy”.

Ona zmarła w 1997 r., on w 2017r. Ich odlane z brązu pomniki, autorstwa rzeźbiarza z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego prof. Mariana Molendy, stanęły na Wzgórzu Uniwersyteckim niemal w sercu Opola. Nic dziwnego - oboje przez lata związani byli z festiwalami opolskimi. Tuż obok nich stanęli inni wielcy nieobecni mistrzowie słowa i piosenki związani m.in. z festiwalem opolskim: Marek Grechuta, Czesław Niemen, Jonasz Kofta, Jerzy Wasowski czy Jeremi Przybora. Ten sam Przybora, który Osiecką, Młynarskiego i Koftę określił mianem „trójcy wieszczów polskiej piosenki.

Warto dodać, że Wzgórze Uniwersyteckie to najwyższy punkt miasta, położony na wysokości 165 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od znajdujących się na nim głównych budynków Uniwersytetu Opolskiego. Jednym z nich jest Collegium Minus, w którym dawniej mieścił się szpital. Prócz tego na wzgórzu znajduje się również gotycki kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha - patrona miasta. Legenda głosi, że w tym właśnie miejscu św. Wojciech – wówczas biskup praski – zatrzymał się w drodze na dwór Bolesława Chrobrego i głosił kazania oraz chrzcił.

A. Osiecka W. Młynarski
Pomnik na wzgórzu uniwersyteckim w Opolu
Autor tekstu:
Opracowanie zbiorowe
„Loyal Solutions”
Głosu udzielił:
Andrzej
Czernik

Od lat aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a także reżyser, założyciel i dyrektor prywatnego Teatru Eko Studio w Opolu. Występował też w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu; Teatrze Dramatycznym w Legnicy czy Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W 1982 roku uzyskał dyplom aktorski Związku Artystów Scen Polskich. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach, m. in. w takich jak „Moralność pani Dulskiej”, „Kłamstwo”, „Mayday”, „Dwanaście stacji”, „Zmierzch bogów”; wyreżyserował np. „Poświęconą przyjaźń”, „Niedźwiedź. Oświadczyny” czy „Wybór”.


Głosu udzielił:
Arleta
Los – Pławszewska

Aktorka opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego, absolwentka wrocławskiego wydziału zamiejscowego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról scenicznych. Występowała w takich spektaklach, jak „Moralność pani Dulskiej”, „Kłamstwo”, „Szalone nożyczki”, „Gąska”, „Dżuma”, „Dziady” czy „Mayday”. Nagrodzona m.in. za rolę Idalii w spektaklu „Niepoprawni” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w reż. Bartosza Zaczykiewicza podczas ogólnopolskich konfrontacji teatralnych „Klasyka Polska”. Grała też w sztukach Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Kwadrat w Warszawie czy Teatru Współczesnego w Szczecinie.


Odwiedź Media społecznościowe:

Udostępnij Media społecznościowe:

Jak to działa

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Kontakt

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.