Popowodziowe zniszczenia w ostatnich latach usunięto, budynki osuszono i wyremontowano. Pasieka znów stała się jednym z najpiękniejszych zakątków Opola, pełnym wartych uwagi atrakcji. To ulubione miejsce weekendowych spacerów i rowerowych wycieczek. O katastrofalnych chwilach z 1997 roku, przypomina dziś już chyba tylko pomnikowa, zamyślona Dama oraz symboliczna linia na pobliskim budynku radia, oznaczająca wysokość wody, która zalała wyspę. Pomysłodawcą pomnika był nieżyjący już proboszcz opolskiej katedry, ksiądz prałat Stefan Baldy. Dama Pasieczna stanęła na terenie należącym do publicznego radia w Opolu; w miejscu, w którym w 1997 roku było 2,5 metra wody, równo w piątą rocznicę wielkiej powodzi. Autorami figury, symbolu zjednoczenia i braterstwa mieszkańców zalanego miasta, byli Irena i Jerzy Piechnikowiem. Odlew wykonał Wiktor Halupczok. Dama Pasieczna w jednej dłoni trzyma ażurową, elegancką parasolkę, a w drugiej – gałązkę oliwną. Tuż obok, na wielkim głazie, umieszczono tabliczkę o treści: „Mieszkańcom wyspy Pasieka dotkniętym powodzią roku 1997, ku pokrzepieniu i jedności Damę Pasieczną ufundował ksiądz Stefan Baldy, prałat katedry Świętego Krzyża”.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: