Rotmistrz Witold Pilecki

Harcerz, uczestnik wojny z bolszewikami z 1920 roku, wojny obronnej z 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej, jeden z twórców Tajnej Armii Polskiej działającej w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

19 września 1940 roku rotmistrz Pilecki, jako ochotnik, pozwolił się ująć Niemcom podczas łapanki w Warszawie po to, by dwa dni później – jako Tomasz Serafiński – trafić do Auschwitz. Jego heroiczna misja miała dwa cele: zebrać informacje wywiadowcze o tym, jak funkcjonuje okryty złą sławą obóz i, w miarę możliwości, zorganizować tam ruch oporu współpracujący z polskim podziemiem.

W obozie, nazywanym „fabryką śmierci”, spędził dwa lata i siedem miesięcy. Wysyłał stamtąd do Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej meldunki o sytuacji w obozie. Zbudował też liczącą ponad ośmiuset więźniów siatkę konspiracyjną o nazwie Związek Organizacji Wojskowej. Na ucieczkę z Auschwitz zdecydował się dopiero w 1943 roku. Uciekł stamtąd, wraz z dwoma współwięźniami, Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.

Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego. W roku 2013 awansowano do stopnia pułkownika. Jego imię nosi dziś wiele szkół, jednostek harcerskich, organizacji ulic i instytucji. W Ostrowi Mazowieckiej działa też Muzeum – Dom Rodziny Pileckich.


W całej Polsce stawiane są też pomniki Rotmistrza Pileckiego. Ten w Opolu jest autorstwa profesora Mariana Molendy pracownika wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.   

Rotmistrz Witold Pilecki
Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego stoi na placu przed Centrum Usług Publicznych w Opolu.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.