Junona

Opolska Junona powstała w XIX wieku w ramach promocji pierwszej, nieistniejącej już dziś cementowni Friedricha Grundmanna. Posąg zrobił furorę na wielkiej wystawie światowej w Paryżu i do Opola wracał w glorii i chwale.

Popiersie Junony, które jest wiernym odwzorowaniem marmurowego posągu stojącego w Rzymie, to  z pewnością najbardziej wędrowny z opolskich pomników. Prosto z Paryża trafił on do Wrocławia, by następnie wrócić do Opola, które - dzięki hojności fundatora Friedricha Grundmanna - stało się jego właścicielem. W 1871 roku Junona stanęła obok opolskiej poczty. Stąd jednak, w 1903 roku, przeniesiono do przyzamkowego ogrodu i ulokowano przy głównej, spacerowej alei. Ale w 1928 roku, gdy wyburzano zamek, po którym dziś została już tylko słynna Wieża Piastowska stojąca tuż przy amfiteatrze, Junonę znów przeniesiono. Tym razem do dzisiejszego parku nad Odrą. Pomnik nie przetrwał jednak II wojny światowej i na długie lata zniknął z Opola. Junona wróciła do Opola przy okazji 800-lecia miasta. Stanęła wśród drzew w Parku Nadodrzańskim. Przypomina, że zanim Opole stało się stolicą polskiej piosenki, było niekwestionowanym zagłębiem produkcji cementu. Nowe popiersie ufundowała Cementownia Odra, prężny zakład, który w 2011 roku obchodził swoje 100-lecie. Wykonali je natomiast studenci Uniwersytetu Opolskiego: Ewa Dębicka i Bartosz Mazik pod nadzorem profesora Mariana Molendy.

Junona
Junona fot. Sławomir Mielnik 

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.