KILKA SŁÓW WSTĘPU

Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Ostatnią kopalnię zamknięto w 1961 roku. Choć miasto straciło na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy, stało się ośrodkiem turystycznym znanym przede wszystkim z Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.

Najstarsze dokumenty potwierdzające prawa miejskie Złotego Stoku datuje się na rok 1334. W 1344 osada otrzymała status wolnego miasta górniczego, które posiadało liczne przywileje. W kolejnych latach miasto należało do Piastów śląskich i wchodziło w skład księstwa ziębickiego.

Obecnie miasto rozwija funkcje turystyczne – głównie za sprawą udostępnionych dla turystów w 1996 zespołu sztolni (Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku, największy w Europie podziemny wodospad). Drobny ośrodek przemysłowo-handlowy (Zakłady Tworzyw i Farb w Złotym Stoku, przemysł drzewny, usługi).

Zdjęcie miejsca nr 1

Retro City Tour  - oferujemy zwiedzanie miejskiej trasy turystycznej elektrycznym pojazdem wolnobieżnym stylizowanym na forda buicka z pocz. XX w.

Zdjęcie miejsca nr 2

Singletrack glacensis - system ścieżek rowerowych, które pozwalają w niecodzienny sposób zwiedzić cała ziemię kłodzką.

Zdjęcie miejsca nr 3

Plenerowa wystawa replik wynalazków wykonanych na podstawie rysunków Leonardo da Vinci.

Wybierz pomnik

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.