KILKA SŁÓW WSTĘPU

Złoty Stok jest jest jednym z najstarszych ośrodków górniczo-hutniczych w Polsce, z ponad 1000- letnią tradycją wydobywczą. Ostatnią kopalnię zamknięto w 1961 roku. Choć miasto straciło na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy, stało się ośrodkiem turystycznym znanym między innymi z Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.

Najstarsze dokumenty potwierdzające prawa miejskie Złotego Stoku datuje się na rok 1334. W 1344 osada otrzymała status wolnego miasta górniczego, które posiadało liczne przywileje. W kolejnych latach miasto należało do Piastów Śląskich i wchodziło w skład księstwa ziębickiego.


Obecnie miasto rozwija funkcje turystyczne – głównie za sprawą udostępnionych dla turystów w 1996 zespołu sztolni (Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku), a także licznych zabytków z XVI czy XVIII wieku. Dawna mennica książęca, nowo zrewitalizowany kościół ewangelicki, czy urokliwe kamienice dawnych właścicieli tutejszych kopalń to tylko namiastka bogatej architektury miasteczka.


Złoty Stok oferuje również wiele ciekawych tras spacerowych i rowerowych, min. Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, najwyższy szczyt Gór Złotych - Jawornik, trasa historyczno-przyrodnicza pod nazwą Złota Ścieżka, singletrack Euroregionu Glacensis, czy urokliwe trasy nordic walking.


Zdjęcie miejsca nr 1

Retro City Tour  - oferujemy zwiedzanie miejskiej trasy turystycznej elektrycznym pojazdem wolnobieżnym stylizowanym na forda buicka z pocz. XX w.

Zdjęcie miejsca nr 2

Dawny kościół ewangelicki – w głównej nawie mieści się interaktywna wystawa multimedialna prezentująca najciekawsze okazy fauny i flory Gór Złotych i Przedgórza Sudeckiego. Z platformy widokowej położonej na wysokości 35 metrów doskonale widać panoramę całego miasta, otaczających go pasm górskich i dolinę Nysy Kłodzkiej.

Zdjęcie miejsca nr 3

Szlak Gwarków -  edukacyjna trasa historyczno – widokowa, przybliżająca gwarecką historię miasta. Ruchome rzeźby gwarków same opowiadają o trudach pracy górników i zapraszają do udziału w grze terenowej.

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.