Gwarkowa dzwonniczka

Jestem dzwonniczką i odmierzam czas każdej zmiany, zwanej też szychtą. Pojawiam się tu skoro świt i odchodzę pod wieczór upewniwszy się najpierw, że wszyscy gwarkowie wyszli z kopalni.

Zdradzę ci, że jest mi bardzo miło gdy mówią, że to właśnie dzwonnica jest dla nich symbolem górnictwa. Obok skrzyżowanych młotków oczywiście. Ona odmierza bowiem rytm dnia, a usłyszana przy końcu zmiany, przypomina o rodzinie, która czeka na powierzchni.

Słyszysz ten przyjemny dla ucha dźwięk nadziei? Wiedz jednak, że pod ziemią królują inne, bardzo monotonne odgłosy. Zwykle to szuranie, stukanie kilofów i skrzypienie kół wózka na urobek. Co z rozmowami, zapytasz? Te, przynajmniej dawniej, nie zdarzały się za często. Wydobywający rudę górnicy głównie nasłuchiwali, czy czasem nie skrzypi drewno podtrzymujące wyrobisko. Kiedyś był to jedyny sygnał ostrzegający przed zawałem. A ten bywał śmiertelnie groźny. Nierzadko po takim zdarzeniu górnik zostawał pod ziemią na zawsze. Dawniej nie było profesjonalnych ratowników oraz specjalistycznego sprzętu. Łatwiej było gwarka zastąpić niż ryzykować życie kolejnych.

Gwarkowa dzwonniczka
Gwarkowa dzwonniczka

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.