Gwarek windziarz

Ze mną zaczyna i kończy dzień każdy pracownik kopalni. Że to niby przyjemna robota tak sobie witać rano, a popołudniem żegnać? No, gdyby tak tylko było, rzeczywiście  byłoby wspaniale. Windziarz pracuje jednak cały dzień. Wyobraź sobie, że dbam nie tylko o bezpieczeństwo moich kolegów, ale także wydobywam na powierzchnię owoce ich pracy, czyli urobek.

To jak, zjeżdżasz? Zobaczysz, to coś zupełnie innego niż przejażdżka windą w bloku, gdzie wszystko jest znajome. Nie uwierzysz, ale nawet dzieci z górniczych rodzin, zjeżdżając pierwszy raz pod ziemię wspominają to jak odwiedziny zupełnie innej planety. To bowiem królestwo wiecznej nocy, wykute rękami pokoleń górników. A teraz trochę cię nauczę. Pamiętaj, że winda porusza się po szybie, czyli pionowym wyrobisku. W zależności od budowy może pełnić kilka funkcji. Szyb często łączy poszczególne poziomy wyrobisk wewnątrz kopalni, co ułatwia transport tak ludzi jak i minerałów. Właśnie, winda przeznaczona jedynie do przewożenia ludzi nazywa się potocznie szolą.

Dawniej obsługiwali ją ludzie tacy jak ja, czasem pomagały im muły lub konie. W XX wieku całkowicie przejęły tę funkcje maszyny. Tradycyjna szola była po prostu metalową klatką [trzask zamykanej klatki]. Dziś coraz częściej zastępuje się je olbrzymimi stalowymi konstrukcjami. Największe mają po kilka pięter i przewożą naraz - uwaga - nawet 200 górników! Dwustu, rozumiesz? Moja winda napędzana siłą ludzkich mięśni nigdy by sobie z tym nie poradziła. Ale wiesz, z drugiej strony w tych nowych nie ma już magii. No bo gdzie w takiej romantyzm jak nawet ręką skały dotknąć nie możesz? No gdzie?

Gwarek windziarz
Gwarek windziarz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.